Slika je simbolična.
Nasveti NIJZ za varno praznovanje noči čarovnic.

Da se veselo rajanje »čarovnic« in »duhov« ne bi končalo v solzah, je Nacionalni inštitut za javno zdravje pripravil pravila, ki bodo zmanjšala tveganje za različne poškodbe.

Pri izbiri kostuma naj starši poskrbijo, da bodo otroci vidni tudi v temi. Na kostume lahko našijejo odsevne trakove ali okraske, ki odbijajo svetlobo ali žarijo v temi, kar prispeva k večji varnosti. Kadar je mogoče, naj se odločijo za kostume svetle barve.

Pomembno je preveriti, ali so kostumi izdelani iz negorljivih ali počasi gorljivih materialov. Če bodo kostume izdelovali sami, inštitut priporoča uporabo materialov, ki zagotavljajo večjo odpornost na ogenj.

Kostumi naj bodo nekoliko večji, a ne preveliki

Če je vreme hladno, je smiselno, da je kostum nekoliko večji, da lahko otroci pod njim nosijo topla oblačila, a ne predolg, da se izognejo spotikanju ali padcem. Prav tako naj kostum ne prekriva oči, nosa ali ust, saj to omogoča boljši vid in dihanje.

Dodatni rekviziti, kot so čarovniške paličice, meči in puščice, naj bodo krajši in iz mehkega materiala, da preprečijo poškodbe, zlasti oči. Maske na obrazu pogosto omejujejo vid, zato so boljša izbira obrazne poslikave z barvami, ki so primerne za kožo in preverjene za alergijske reakcije, so predlagali.

Izrezovanje buč in okrasitev doma

Pri izrezovanju buč naj sodelujejo le odrasli, medtem ko otroci lahko prispevajo k okrasitvi z barvami ali naravnimi materiali. Bučo s prižgano svečo naj starši postavijo na stabilno podlago, stran od vnetljivih predmetov, in je nikoli ne puščajo brez nadzora, s čimer preprečijo možnost požara. Alternativa so električne sveče ali svetleče palčke, ki so bolj varne.

Napihljivi baloni predstavljajo nevarnost za otroke, mlajše od osmih let, saj lahko ob razpoku povzročijo zadušitev. Balone naj se uporablja le kot dekoracijo in naj ostanejo izven dosega otrok.

Na prireditve raje v spremstvu staršev

Otroci, mlajši od 12 let, naj bodo na prireditvah vedno v spremstvu odraslih. Če starši dovolijo, da se nanje odpravijo sami, naj se gibajo v skupini prijateljev in imajo pri sebi mobilni telefon. Pred odhodom naj se starši z njimi dogovorijo, kje bodo preživeli čas in jih poučijo, da naj ne vstopajo v avtomobile in stanovanja, čeprav poznajo lastnika.

Na prometnih ulicah naj otroci upoštevajo pravila pešcev in vedno hodijo po pločnikih, brez motečih naprav in slušalk, da bodo bolj pozorni na promet.

Sladkarije le iz originalne embalaže

Na prireditvah s sladkarijami naj otroci izberejo le originalno zapakirane prigrizke z nepoškodovano embalažo. Za varnost mlajših je priporočljivo, da se izogibajo trdim in lepljivim bonbonom, saj lahko povzročijo zadušitev.

Če imajo otroci alergijo, naj starši preverijo sestavine na embalaži in pazijo na morebitne alergene, kot so arašidi, mleko, jajca in soja, so dodali na inštitutu.

Starejše novice