Nekoč so verjeli, da lahko srečo v novem letu prinesejo dejanja in jedi, ki jih izberejo med praznovanjem. Zato so za praznično mizo postregli le tista živila in jedi, ki naj bi zagotavljala srečo, bogastvo, zdravje in uspeh v prihajajočem letu.
Ta tradicija tako imenovanih 'srečnih jedi' se je ohranila vse do danes.
Za silvestrsko večerjo bi na mizi morala biti svinjina
Včasih so verjeli in številni tej tradiciji sledijo še danes, da na silvestrovo ni dobro jesti piščanca ali ostale perutnine, ampak svinjino.
Piščanec naj bi prinašal nazadovanje, svinjina pa napredovanje.
Med najbolj priljubljenimi jedmi sta tudi tatarski biftek in francoska solata.
Za silvestrovo naj bi jedli tudi sarmo, saj skuhani listi zelja spominjajo na zložen denar. Posladkali naj bi se z okroglim pecivom, ki simbolizira srečo in bogastvo. Pozabiti pa ne smemo niti na kozarec penine, s katero bomo nazdravili novemu letu.
Kaj jedo v drugih državah?
Tudi v Avstriji, Nemčiji in na Švedskem je svinjina pomemben del novoletnega obroka, saj svinje, ki rijejo naprej, simbolizirajo napredek in srečo.
Italijani novo leto praznujejo s tradicionalno jedjo, imenovano cotechino z lečo. Cotechino je debela svinjska klobasa, ki simbolizira obilje zaradi svoje vsebnosti maščobe. Leča je zaradi svoje oblike, ki spominja na zlatnike ali kovance, simbol bogastva in blaginje.
Leča je simbol obilja tudi v Braziliji, kjer na 1. januar pripravljajo lečino juho ali lečo z rižem.
Podobno kot leča tudi fižol in grah veljata za simbol sreče in bogastva. V južnih državah ZDA je zelo priljubljen fižol s črnimi očesci, ki ga skuhajo z rižem, čebulo in slanino. Ta običaj izvira iz časov svetovne vojne, ko je mesto Vicksburg v Mississippiju po napadu ostalo brez zalog hrane. Prebivalci so imeli na srečo na voljo veliko fižola, ki jim je pomagal preživeti obdobje pomanjkanja.
V Grčiji spečejo posebni novoletni kolač, imenovan vasilopeta, v katerega skrijejo srebrni kovanec. Tisti, ki v svojem kosu najde kovanec, bo v prihajajočem letu deležen posebne sreče. Podoben običaj imajo na Švedskem in Norveškem, kjer v rižev puding skrijejo mandelj.
Španci v zadnjih 12 sekundah pred polnočjo pojedo 12 'srečnih' grozdnih jagod – po eno za vsak mesec v prihajajočem letu. Pri tem sladke jagode predstavljajo dobre mesece, kisle pa slabe. Podoben običaj imajo na Portugalskem, v Mehiki, Peruju in na Kubi.
Ste vedeli? Na Japonskem hrano običajno pripravijo že vnaprej, da lahko vsi brezskrbno uživajo v prazničnih dneh. Novo leto tam pričakajo s tridnevnim praznovanjem. Za srečo jedo soba rezance – dolge rezance, ki jih skušajo pojesti brez pretrganja, saj naj bi to prinašalo dolgo življenje.