Potem, ko je vlada v petek odpravila karantene in pogoj PCT za prehajanje državne meje, je v soboto sprejela stališče, da intenzivno nadaljuje s prilagajanjem ukrepov.
Tako je od danes povsod opuščeno preverjanje PCT pogoja, razen v najbolj kritičnih dejavnostih.
To so dejavnosti, kjer še potrebujete PCT
Pogoj PCT je nujen le pri:
- zaposlenih in uporabnikih storitev v nastanitvenih objektih dejavnosti zdravstva - bolnišnice,
- pri izvajalcih socialno varstvenih storitev in programov, ki izvajajo nastanitev - domovi za starejše, posebni socialnovarstveni zavodi, varstveno-delovni centri,
- v zavodih za prestajanje kazni, to je v zaporih oziroma prevzgojnem domu.
PCT pogoja več ne potrebujete v trgovinah, turizmu, gostinstvu
Pogoj PCT in vse ostale omejitve na gospodarskem področju so povsem odpravljene tako v industriji, trgovini, turizmu in gostinstvu ter drugih storitvenih dejavnostih.
Še naprej pa bo potrebno upoštevati splošna pravila uporabe zaščitnih mask, razkuževanja, medosebne razdalje in zračenja prostorov.
Potrošnikom in zaposlenim ne bo potrebno več dokazovati pogoja PCT ob vstopu v podjetja, prodajalne ali trgovske centre, gostinske lokale ali pri koriščenju različnih storitvenih dejavnosti in v nastanitvenih obratih (hoteli, apartmaji ...).
V trgovinski, turistični ali drugih storitvenih dejavnostih ne veljajo več omejitve dovoljenega števila ljudi, načina priprave, prevzema, strežbe ali uživanja hrane in pijače, delovnega časa in podobno.
Prav tako se po novem sprošča delovanje diskotek in nočnih klubov.
Ukinja se PCT in samotestiranje v šolah
V skladu z novim odlokom o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo covid-19 se:
- na področju vzgoje in izobraževanja opušča ugotavljanje izpolnjevanja pogoja preboleli, cepljeni in testirani,
- ukinja se samotestiranje v šolah, tako za zaposlene kot tudi za učence in dijake.
Uporaba zaščitnih mask ostaja obvezna, razen za te izjeme
Še vedno pa ostaja obvezna uporaba zaščitnih mask, razen za te izjeme:
- otroke, do dopolnjenega 6. leta starosti,
- vzgojitelje predšolskih otrok in vzgojitelje predšolskih otrok – pomočnike vzgojitelja pri opravljanju neposrednega dela z otroki,
- nastopajoče na javnih kulturnih prireditvah in na njihovih vajah,
- osebe, ki izvajajo športno vadbo,
- osebe s posebnimi potrebami, ki jim je uporaba zaščitne maske iz objektivnih razlogov onemogočena,
- učence in dijake pri pouku športne vzgoje in pouku športa,
- učence glasbene šole pri pouku pihal, trobil, petja, plesne pripravnice, sodobnega plesa in baleta, ter dijake pri pouku plesa, petja in inštrumenta,
- za tolmače za slovenski znakovni jezik pri komunikaciji z gluhimi in naglušnimi osebami.
Pri neposredni komunikaciji z gluhimi, gluhoslepimi in naglušnimi osebami se, ob upoštevanju zaščite vseh udeleženih, uporaba zaščitnih mask lahko začasno opusti, če je mogoče zagotoviti medosebno razdaljo vsaj 1,5 metra, uporabo vizirja ali če komunikacija s temi osebami poteka za stekleno pregrado.
Ukinja se brezplačno presejalno testiranje in samotestiranje
Ukinja se brezplačno presejalno testiranje HAG in HAG za samotestiranje.
Proračun bo kril zgolj še testiranje HAG za dejavnosti, kjer se to še naprej zahteva.
Z vprašanji, kako bo posameznik na testirnem mestu dokazal, da potebuje test za dejavnost, ki ga še zahteva in kakšni bodo stroški hitrega testiranja za potrditev okužbe smo se obrnili na ministrstvo za zdravje, a na njihove odgovore še čakamo.
Ni več omejitve zbiranja
V Sloveniji od 21. februarja 2022 ni več omejitev zbiranja oziroma druženja, javnih prireditev in shodov zaradi koronavirusa.
Odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo covid-19, ki je določal tudi omejitve zbiranja, preneha veljati danes, 21. februarja 2022.
Zaradi še vedno prisotne možnosti okužbe s koronavirusom je treba pri izvajanju vseh dejavnostih ali v okoljih upoštevati priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje za preprečevanje okužbe.
Karanten ob tveganem stiku več ni
Spomnimo, da je minister Janez Poklukar v petek napovedal spremembo, in sicer da se od sobote, 19. februarja, več ne odreja karanten ob tveganem stiku z okuženim s koronavirusom, s tem pa se konča tudi epidemiološko iskanje stikov.
Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje ne bo več iskala in obveščala tveganih stikov okuženih.
Je pa podano priporočilo, da se oseba sedem dni po zadnjem tveganem stiku z okuženo osebo v skupnem gospodinjstvu samotestira na novi koronavirus, je vlada po seji zapisala v sporočilu za javnost.
Zaradi ukinitve karanten je vlada razveljavila tudi sklep o skrajšanju karantene.
Ukinjen pogoj PCT pri vstopu v Slovenijo
Kot so še sporočili v petek, je vlada na seji poleg ukinitve karanten sprejela še odlok, s katerim ukinja pogoj PCT pri vstopu v Slovenijo.