Povečano število komarjev na našem območju je še vedno aktualna tema, sprehodi v naravi so se iz sproščujoče aktivnosti sprevrgli v pravo nočno moro, nezaželeni gosti pa povzročajo precej preglavic tudi v višjih nadstropjih stanovanj, pojav, ki mu pred leti nismo bili priča.
Kot smo nedavno poročali, na vse večje težave s komarji opozarjajo tudi v lekarnah, pri čemer se je v lekarnah bistveno povečalo povpraševanje po sredstvih za zaščito pred srbeči piki.
Nedavno se je z vprašanjem na Mestno občino Maribor preko portala Izboljšajmo Maribor obrnil tudi Mariborčan, ki je na občino naslovil pobudo zaradi vedno večjega števila komarjev v mestu.
»Dajte že nekaj ukreniti glede te golazni. Živimo v 21. stoletju, pa se moramo skrivati v stanovanjih pred nekimi komarji. Dajte si malo vzet vzgled pri drugih državah, nikjer nimajo težav z njimi, pa smo bili ta mesec na Hrvaškem, Avstriji, Madžarskem. Komaj se najde kak komar, pri nas pa celi roji,« je zapisal občan.
Tako predlaga, da se naj z insekticidom poškropi območje Maribora ali pa da se v mesto pripeljejo sterilni samci, ki bi posledično zmanjšali število komarjev. Kaj odgovarjajo na občini?
Raba insekticida je Sloveniji prepovedana
Na Mestni občini Maribor so zapisali, da so v zadnjih letih moteči predvsem dnevno aktivni tigrasti komarji, ki jih prepoznamo po črni barvi z belimi progami.
»Sprva so jih opažali predvsem na obalno-kraškem in goriškem območju, nato so se razširili tudi v notranjost države. Za razmnoževanje jim zadoščajo že majhne količine stoječe vode,« razlagajo na mariborski občini.
Zato občane pozivajo predvsem k preventivnemu delovanju. Pri tem pa poudarjajo, da v Sloveniji trenutno ni dovoljena oziroma je prepovedana raba insekticidov za zatiranje komarjev na prostem, saj za tovrstno rabo pri nas insekticida nimamo registriranega.
»Komarji so tudi hrana za številne ptice, žuželke, pajke, močerade, kuščarje, žabe, ribe in netopirje. Če omenjenim vrstam nudimo zatočišče v bližini doma, bo tudi komarjev manj,« zaključujejo na Mestni občini Maribor.
Komarji napadajo tudi živali
Da so komarji tudi ob izteku poletja še kako nadležni, pa je zaslediti tudi na družbenih omrežjih. Te dni so namreč družbena omrežja preplavile objave o komarjih, po mnenju nekaterih uporabnikov so ti popolnoma pobesneli.
»Pičili so psa!! Psa!« je o nevzdržni situaciji zapisala zgrožena uporabnica družbenega omrežja X.
Ob porastu krvoločnih insektov, ki marsikomu poleg krvi pijejo tudi živce, pa tudi na družbenih omrežjih številne še zmeraj bega dejstvo, da se v Sloveniji ne poslužujemo zatiranja komarjev.
»Zakaj lahko komarje špricajo v Avstriji, Italiji, na Madžarskem samo v Sloveniji ne?« je razburjeno zapisala ena izmed uporabnic družbenega omrežja X.
Insekticid bi vplival na druge organizme
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pojasnjujejo, da prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število.
»Insekticidov, ki bi se uporabljali v zunanjem okolju oziroma na prostem, v Sloveniji ne uporabljamo zaradi vpliva na druge organizme,« pojasnjujejo na inštitutu.
Ob tem še dodajajo, da je uporaba insekticidov v zunanjem okolju strokovno smiselna oziroma upravičena pri pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji, tega pa v Sloveniji do sedaj ni bilo.
Kljub temu da so se v Sloveniji posamezni primeri obolelih z virusom Zahodnega Nila že pojavili, pa to še ne predstavlja izbruha, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Kako se torej sploh znebiti komarjev?
Komarji se radi zadržujejo v bližini stoječih voda, kot so mlake, jezera in mrtvice.
Nacionalni inštitut za javno zdravje priporoča, da iz svojega okolja odstranimo stoječo vodo, s tem bomo zmanjšali tveganje za razmnoževanje komarjev. Prav tako je dobro, da izpraznimo, ali zapremo posode za zalivanje, izpraznimo podstavke za rože, odstranimo vodo iz zamašenih žlebov in jih redno saniramo.
Iz zunanjega okolja tako odstranimo predmete, v katerih se zadržuje voda, kot so vedra, odprte plastenke, gume, vaze in igrače.
Mestom, kjer pa stoječe vode ne moremo odstraniti, se iz tega razloga poskušamo izogibati.
Pomembno pa je tudi, kako ravnamo z odpadki. Njihovo pravilno odlaganje preprečuje, da se v njih nabira voda. Ob tem ne smemo pozabiti na redno vzdrževanje bazenov, okrasnih jezer in vodnjakov ter na urejanje zelenih površin.
Pomagamo pa si lahko tudi z zaščitnimi sredstvi. Številni se odločajo za umetne repelente, nekateri pa raje posegajo po naravnih sredstvih, ki prav tako ščitijo pred srbečimi piki komarjev.
Učinkovita so predvsem eterična olja, pomaga pa nam lahko tudi sajenje bazilike, melise, mačje mete, pelargonije, poprove mete, rožmarina, sivke in žajblja.
Pri odganjanju komarjev pa lahko uporabimo tudi preprostejše sestavine, ki se najdejo v vsaki kuhinji.
S pomočjo kavnih usedlin, ki jih osmodimo z vžigalnikom, bomo kaj kmalu pregnali krvoločne insekte. Odlična pa je tudi česnova voda.
Več o tem, kako lahko pripravimo naravne zvarke, s katerimi se bomo borili proti nezaželenim gostom, preberite tukaj.
Sosedje nad komarje z drastičnimi ukrepi
Hrvaški RTL je med tem nedavno poročal o nenavadnem izumu. Ker je imel prebivalec hrvaškega Antunovaca boja s komarji očitno več kot dovolj, je preko spleta naročil napravo, ki jo je nato predelal in spremenil v učinkovito 'morilsko orožje'.
Orožje, s katerim se sedaj bori proti neznosnim insektom, proizvaja gost dim, oddaja strup (neopitroid) in tako odganja komarje. »Zaradi komarjev se ni dalo živeti, otroci se niso mogli igrati zunaj. Moral sem ukrepati,« je povedal Hrvat.
Na podoben način so se v preteklosti znašli tudi drugi. A se ob tem poraja vprašanje, ali so si s tem naredili več škode kot koristi.