Slika je simbolična.
Se zavedate vseh tveganj?

Kopanje v vročih poletnih dneh je osvežujoče in prijetno, vendar pa s sabo prinaša tudi določena tveganja, ki jih ne smemo prezreti. 

Ne glede na to, ali se odpravljate na urejeno kopališče, divje jezero ali domači bazen, je upoštevanje varnostnih ukrepov ključno za preprečevanje nesreč

V nadaljevanju članka smo zbrali pomembne nasvete in priporočila slovenske policije, ki bodo pripomogla k varnejšemu uživanju v vodi in ob njej.

Za začetek ...

Najosnovnejše pravilo je sila preprosto: ne skačite v vodo, ko ste vroči in potni, saj se mora telo postopno privaditi na temperaturo vode. 

Otroci naj bodo vedno pod nadzorom. Vodne blazine in drugi pripomočki za plavanje ne zagotavljajo varnosti v globoki vodi. 

Ne plavajte s polnim ali popolnoma praznim želodcem in po obilnem obroku počakajte najmanj dve uri, izogibajte se tudi alkoholu.

Nikoli ne skačite v motno vodo, plitvine ali na neznanih mestih, saj so te situacije lahko izredno nevarne.

Vremenske razmere

Upoštevajte vremenske razmere in ne plavajte sami na daljših razdaljah. Tudi izurjeni plavalci lahko doživijo nenadno slabost. 

Valovito morje in morski tokovi lahko kopalce odnašajo od obale. 

Na kopališčih upoštevajte znake ter navodila reševalca in drugih oseb, ki skrbijo za red. Kopališke naprave uporabljajte glede na svoje znanje plavanja in brez nevarnosti za zdravje in življenje. 

Brzice skrivajo presenečenja in pasti, zato ravnajte premišljeno in pred spustom zberite čim več podatkov o reki ter poskrbite za ustrezne varnostne ukrepe.

Na kopališčih pazite tudi na tatove. Ne puščajte svojih stvari brez nadzora. 

Bodite previdni pri hoji ob vodi, še posebej po strmih bregovih rek, kjer lahko vsak zdrs vodi v tragedijo.

Divja kopališča

Na divjih kopališčih, v gramoznicah, jezerih in rekah, kjer ni organiziranih služb za reševanje, se kopate na lastno odgovornost. Ta mesta so lahko zelo nevarna zaradi različnih ravni gladine in vodnih vrtincev. Upoštevajte opozorila in se izogibajte potapljanju ter skakanju v motno vodo.

Foto: Bobo

Varnost plovil

Lastniki in upravljavci plovil morajo zagotoviti varno plovbo ter varnost ljudi in premoženja na plovilu. Rešilni jopiči morajo biti shranjeni na priročnem mestu

Izposojevalci opreme za vodne dejavnosti morajo zagotoviti, da oprema ustreza trenutnim vremenskim razmeram, ter je ne smejo izposojati mlajšim od 15 let brez spremstva staršev.

Varnost bazenov

Domači bazeni so lahko nevarni, zlasti za otroke. Starši naj otrok ne puščajo brez nadzora. Priporočljivo je postaviti ograjo okoli bazena, vzdrževati čistočo vode, namestiti lestve in stopnice na vsaki strani bazena ter se izogibati ostrim robovom in spolzkim materialom. 

Otroke je priporočljivo vpisati na plavalne tečaje, kjer se bodo naučili plavanja in prve pomoči pri utopitvah.

Reševanje iz vode

Kako reševati iz vode? Utapljajočemu je bolje vreči vrv ali vejo, kot skočiti v vodo, da bi ga rešili. Junaštvo je lahko pogubno tako za utapljajočega kot za reševalca. Reševanje predstavlja velikanski telesni napor. 

Utapljajočemu se je treba približati s hrbtne strani in ga zagrabiti na primer za lase. Če se utapljajoči oklene reševalca, za slednjega ni drugega izhoda, kot da se potopi in se tako reši smrtonosnega prijema. 

Starejše novice