Lasersko odstranjanje dlak.
Čeprav lasersko odstranjevanje dlak praviloma velja za estetski poseg in je v Sloveniji samoplačniško, obstajajo tudi redki primeri, ko je strošek krit iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Lasersko odstranjevanje dlak je praviloma samoplačniško, v redkih primerih pa je krito iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

A ključ do dostopa do te možnosti je presoja osebnega ali napotnega zdravnika, ki mora potrditi, da gre za medicinsko indikacijo in ne za lepotno korekcijo, poroča Žurnal24.

Medicinski razlogi – ne estetika

Med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, ki lahko utemeljijo lasersko odstranjevanje dlak, so kronični folikulitis, vraščanje dlak, brazgotinjenje in hiperpigmentacije

V teh primerih lahko laser kot medicinski poseg prepreči nadaljnje vnetne procese in izboljša kakovost življenja. Estetski rezultat je pri tem zgolj stranski učinek, poudarjajo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Brez statistike, brez jasnih odgovorov

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne vodi podatkov, koliko tovrstnih posegov je bilo v preteklosti opravljenih na stroške zavarovanja. 

Univerzitetni klinični center Ljubljana, ki bi bil logična izbira za izvajanje tovrstnih storitev, za Žurnal24 odgovarja le, da teh posegov ne izvajajo. 

Tudi nekateri osebni zdravniki in dermatologi pravijo, da sploh niso vedeli, da je lasersko odstranjevanje dlak lahko opravljeno na napotnico.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Vse je v rokah zdravnika

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije še pojasnjuje, da je odločitev o upravičenosti do kritja v celoti v pristojnosti zdravnika, ki mora v medicinski dokumentaciji navesti diagnozo, zdravstveno stanje in razloge, zaradi katerih poseg ni estetski. 

Če so ti pogoji izpolnjeni, se poseg lahko krije iz zdravstvenega zavarovanja.

Lasersko odstranjevanje dlak lahko v izjemnih primerih krije zavod, vendar le takrat, ko gre za jasno zdravstveno težavo in ne zgolj za lepotno izboljšavo. 

V praksi je takšnih primerov zelo malo, največkrat pa se odločitev skriva v subjektivni presoji zdravnika in jasni dokumentaciji. 

Če sumite, da bi bil vaš primer lahko medicinsko upravičen, se pogovorite s svojim zdravnikom, vendar ne računajte na sistemsko pravilo, temveč na izjemo.

Starejše novice