Slika je simbolična.
V sprejemu je uredba, na podlagi katere bodo dimnikarji lahko začeli izvajati meritve emisij tudi iz malih kurilnih naprav na trdna goriva, kot so drva in pelete.

Nova uredba predvideva, da bodo dimnikarji začeli izvajati meritve emisij tudi na malih kurilnih napravah na trdna goriva, kot so drva in pelete.

Kot navaja Žurnal24.si, je v Sloveniji približno 600.000 takšnih naprav, od katerih jih je v register EviDim vpisanih okoli 450.000, več kot polovica pa jih uporablja lesno biomaso. 

Približno 150.000 malih kurilnih naprav ostaja nepopisanih. 

Kurilne naprave stare, še večkrat so za slab zrak krivi ljudje

Prav te prispevajo k povečanim emisijam trdnih delcev in ogljikovega dioksida, še posebej pozimi v času kurilne sezone.

K višjim ravnem onesnaženja poleg starejših naprav prispevajo tudi človeške napake, kot so nepravilno kurjenje vlažnih drv ali celo odpadnih materialov, kot so plastika in karton.

Tovrstne prakse so kljub obstoječim predpisom, ki vključujejo tudi kazni za nepravilno uporabo kurilnih naprav, še vedno pogoste.

Meritev niso izvajali zaradi pomanjkanja metodologije in drage opreme

Čeprav zakonodaja določa dovoljene vrednosti emisij za različne vrste kurilnih naprav in predpisuje pravilno uporabo naprav na trda goriva. Pravilno uporabo malih kurilnih naprav na trda goriva urejajo dve slovenski in ena evropska uredba, pri čemer so za izvajanje predpisanih določil zadolženi dimnikarji. 

Evropska uredba in ena od slovenskih uredb določata najvišje dovoljene vrednosti emisij za različne vrste kurilnih naprav. Druga slovenska uredba pa poleg rednih pregledov in čiščenja predpisuje tudi, kako emisije meriti.

A v praksi dimnikarji do zdaj teh meritev na napravah na lesno biomaso niso izvajali. 

Glavni oviri sta bili pomanjkanje metodologije za meritve ter visoki stroški opreme za natančne meritve. 

Ministrstvo za okolje je zdaj pripravilo spremembe uredbe, ki urejajo tudi ta manjkajoči del. Standard so sprejeli lani novembra, zdaj pa urejajo še podlago za njegovo izvajanje.

Kaj bodo merili dimnikarji? 

Dimnikarji bodo tako v prihodnje izvajali meritve emisij tudi na malih kurilnih napravah na trda goriva. 

Med meritvami bodo preverjali črnino dimnih plinov, vsebnost ogljikovega dioksida in kisika, toplotne izgube, temperaturo dimnih plinov, podtlak, tlačno razliko, temperaturo zgorevalnega zraka ter vsebnost vode v gorivu. 

Če izmerjene vrednosti ne bodo ustrezale predpisanim mejam, bodo uporabnike pozvali k ukrepanju. V primeru, da ti ne bodo odpravili pomanjkljivosti, bo dimnikar o tem obvestil pristojno inšpekcijo.

Začetek meritev je predviden novembra 2026, saj bo pred tem potrebno usposabljanje dimnikarjev in vzpostavitev potrebne infrastrukture, navaja Žurnal24.si.

Roki za izvedbo meritev na obstoječih napravah se bodo razlikovali glede na starost naprav: naprave, izdelane pred letom 1998, bodo morale biti pregledane do novembra 2028, tiste iz obdobja 1998–2017 do novembra 2029, naprave izdelane od leta 2018 naprej pa do novembra 2030.

Iz meritev so izvzete enosobne kurilne naprave na trda goriva, kot so na primer sobni kamini ali kaminske peči in štedilniki na drva. 

Tor, 5.11.2024
Vas bo pes letos spremljal na počitnice? Si želite svoj prosti čas s kosmatincem kakovostno preživeti na izletih, med aktivnostmi v naravi ali pa vas pes preprosto večkrat spremlja po opravkih?

Starejše novice