Dnevi so dolgi, sonce pripeka, tu je čas za zaslužen poletni oddih. Za mnoge to pomeni druženje s prijatelji in družino, potovanja na nove destinacije in odkrivanje skritih kotičkov.
Ampak kaj pa, če je vaš najljubši kosmatinec del vaše družine? Si ga želite vzeti s seboj na oddih? Veterinarji klinike Zajc & Co. v tem primeru svetujejo, da primerno poskrbite za zaščito živali pred poletno vročino.
Pes naj ima vedno na voljo svežo vodo in hladno senco, kamor se lahko umakne. Izogibajte se sprehodom v vročini čez dan, raje jih omejite na jutranje in večerne ure. Psa nikakor ne pustite samega v avtomobilu.
Nujna zaščita
Ne pozabite na zaščito pred zunanjimi zajedavci. Veterinarji svetujejo uporabo zaščitnih sredstev z repelentnim delovanjem, ki vašega ljubljenčka ne ščitijo le pred bolhami in klopi, ampak tudi pred piki komarjev in muh. Predvsem ponekod ob obali v Sredozemlju se namreč pojavlja tudi mrčes, ki ga v notranjosti Slovenije ni (tigrasti komarji, peščena muha) in prenaša različne bolezni (srčna glista, leišmanioza).
»Zelo pomembna je zaščita pred srčno glisto. Srčno glisto prenaša komar, ki s pikom vnese njene razvojne oblike v krvni obtok živali. Te lahko z ustreznimi sredstvi uničimo, preden se razvijejo v odrasle zajedavce, ki lahko resno ogrožajo zdravje in celo življenje živali,« so zapisali.
Nadalje, izognite se tudi potovalni slabosti. Tako kot otroci imajo tudi nekateri psi težave s potovalno slabostjo. Če vaš kuža sodi med tiste, ki med vožnjo v avtu pogosto bruhajo, naj eno do dve uri pred potovanjem zaužije tableto proti slabosti.
Kaj koristi pri kožnih težavah?
V veterinarski kliniki še svetujejo, da po kopanju v morju psa sperite s sladko vodo. Slana voda lahko draži kožo, izognete pa se tudi srbenju in vnetju.
Po sprehodu v naravi pozorno preglejte tačke in sluhovode. Ostra travna resa se lahko zaplete med dlako na tačkah in se zapiči globoko v kožo ali pa se ujame v sluhovod.
Ne pozabite tudi na zdravila, če jih vaš kuža jemlje, in na prvo pomoč pri kožnih težavah. Razkužilna raztopina (ali šampon) je lahko zelo koristen pripomoček.
»Uredite potrebno dokumentacijo. Če potujete v tujino, se pravočasno pozanimajte, katere dokumente potrebujete. Za potovanja znotraj Evropske unije zadostujejo mikročip, potni list in veljavno cepljenje proti steklini, nekatere druge države pa imajo dodatne zahteve.
Med temi je lahko tudi test titracije protiteles proti steklini, ki ga je potrebno opraviti že tri mesece pred potovanjem,« so še zapisali na kliniki Zajc & Co.