Slika je simbolična.
Na trgu je čedalje večje število samooklicanih prehranskih strokovnjakov brez ustrezne izobrazbe.

Za nami je mesec, ki je mnogim osebam z motnjami hranjenja zaradi praznikov in obilice hrane predstavljal stres in skrbi.

Čeprav so motnje hranjenja resne duševne motnje, pa rešitve za njih pogosto ponujajo samooklicani prehranski strokovnjaki brez ustrezne izobrazbe. 

O nevarnosti zdravljenja prehranskih motenj s strani nekvalificirane osebe smo se pogovarjali z Anjo Murovec, članico Svetovalnega sveta, društva za pomoč pri motnjah hranjenja. 

Ustrezna strokovna izobrazba je ključna

Kako pomembno je, da osebe s prehranskimi motnjami najdejo pravo osebo za zdravljenje prehranske motnje?

»Okrevanje je pogosto odvisno od tega, kakšen odnos vzpostavita oseba, ki išče pomoč in oseba, ki pomoč nudi. Nekatere osebe morajo zamenjati več svetovalcev, psihiatrov ali terapevtov, da najdejo pravo osebo in pravo obliko pomoči zase,« za uredništvo razlaga Murovec. 

Uspeh okrevanja pa je seveda odvisen tudi od ustrezne strokovne izobrazbe tistega, ki pomoč ponuja.

Murovec pove, da morajo ustrezno izobražene osebe imeti znanje s področij, kot so socialno varstvo, psihologija, psihoterapija, psihiatrija in podobno.

Pomembne pa so tudi osebnostne značilnosti, kot so empatija, prepoznavanje čustev, odprtost in dostopnost.

Osebe, ki nudijo pomoč osebam s prehranskimi motnjami, morajo poznati možne vzroke in sprožilne dejavnike za težave s hrano ter znati osebo usmerjati k novim, bolj zdravim ciljem.

Napačna oseba lahko povzroči poslabšanje motnje

Nekvalificirana oseba lahko stanje bolnika s prehransko motnjo poslabša. 

»Lahko pride do poslabšanja motnje ali pa preusmeritve prehranske motnje v neko drugo zasvojenost, na primer zasvojenost z odnosi, delom, športom, igrami na srečo. Prav tako lahko oseba s prehransko motnjo, ki išče pomoč in naleti na osebo, ki ni primerna, izgubi voljo za okrevanje in se boji poiskati druge oblike pomoči,« za uredništvo poudari Murovec. 

Problemi so običajno globlji

Oseba, ki pomaga posameznikom zdraviti prehranske motnje mora imeti ustrezen pristop. 

»Pomembno je, da oseba zna pristopiti na pravi način in da zna predvideti tudi težave, ki se skrivajo v ozadju težav s hrano. Hrana je namreč le sredstvo komunikacije navzven, problemi so običajno globlji in povezani z drugimi temami,« razlaga Anja Murovec. 

Gre za dolgotrajen proces

Zdravljenje prehranskih motenj je proces, ki ne obljublja hitrih rezultatov. Gre za dolgotrajen proces. 

»Zdravljenje ne gre vedno navzgor. Včasih so prisotni tudi padci, ki pa so sestavni del okrevanja. Običajno traja več mesecev, lahko celo let, preden oseba sploh poišče pomoč. Dlje, kot težave trajajo, težje in dolgotrajnejše bo okrevanje,« trdi članica društva za pomoč pri motnjah hranjenja. 

Problematična socialna omrežja

Osebe s prehranskimi motnjami na socialnih omrežjih pogosto najdejo osebe, ki jim ponujajo pomoč, čeprav nimajo ustrezne izobrazbe in izkušenj. 

»Socialna omrežja so problematična iz različnih vidikov. Eden je nudenje pomoči s strani nekvalificiranih oseb, ki nimajo znanja in izkušenj. Te osebe običajno ponujajo pomoč na podlagi laičnega znanja o prehranskih motnjah.

Po drugi strani najdemo na socialnih omrežjih tudi številne profile, ki ženske spodbujajo k hujšanju in delijo tovrstne nasvete. Do socialnih omrežij je torej potrebno biti kritičen in jih uporabljati z veliko mero previdnosti,« poudari Murovec. 

Osebna izkušnja ni dovolj

Številna dekleta svoje storitve za osebe s prehranskimi motnjami upravičujejo s tem, da so imele prehranske motnje tudi same.

Pa je to dovolj dober razlog za ponujanje storitev posameznikom s prehranskimi motnjami? 

»Osebna izkušnja ni dovolj, da bi nekdo ponujal strokovno pomoč. Lahko je neke vrste neformalna opora, ne more pa biti strokovnjak, saj sta za to potrebna ustrezna izobrazba ter večletne izkušnje,« je prepričana Murovec. 

Kako najti ustreznega terapevta?

Iskanje ustreznega terapevta včasih ni najlažja naloga. 

»Oseba s prehransko motnjo se lahko za začetek pozanima o dosedanjih izkušnjah in delu terapevta. Dober terapevt je tisti, ki zna pomagati tako, da oseba prične delati korake v smeri okrevanja. Torej, oseba s prehransko motnjo lahko učinkovitost terapevta oceni na podlagi svojega napredovanja pri okrevanju,« zaključi Murovec. 

Starejše novice