Čeprav pomlad počasi že trka na vrata, se nam lahko zaradi spremenljivih temperatur in suhega zraka, ki je posledica kurjenja zgodi, da nas začne boleti grlo. Zato smo preverili, kako si lahko pri bolečem in vnetem grlu pomagamo na naraven način.
Med
Že naše babice so poznale zdravilne učinke medu. Eden od teh je tudi lajšanje simptomov vnetega grla. Med lahko uporabimo na več različnih načinov.
Lahko ga jemo po žličkah večkrat na dan. Za boljši učinek lahko žličko medu, ki jo pojemo nato poplaknemo s kozarcem tople limonade ali zeliščnim čajem.
Limona je bogata z vitaminom C, ki telesu pomaga pri borbi proti okužbi. Poleg tega se po popiti limonadi izloča več sline, kar posledično ublaži bolečine v grlu.
Grgranje slane vode
Tudi grgranje slane vode so poznale in uporabljale ob vnetem grlu naše babice. Sol uničuje mikrobe, slana voda pa ima protivneten učinek. Postopek za pripravo na grgranje je enostaven.
Vse, kar moramo storiti je, da v kozarec ali skodelico tople vode raztopimo pol žličke soli in že lahko začnemo z grgranjem. Postopek moramo ponoviti vsake dve do tri ure.
Jabolčni kis
Antibakterijske lastnosti jabolčnega kisa so že dolgo znane. Ko začutimo bolečine v grlu, bi si morali pripraviti skodelico vode in vanjo dodati eno ali dve žlički jabolčnega kisa.
To mešanico bi nato morali grgrati in postopek ponoviti večkrat na dan.
Ingver
Ingver pomaga pri vnetem grlu, saj ima protivnetne in antibakterijske učinke. Iz ingverja si lahko pripravimo čaj, in sicer tako, da ingver olupimo in naribamo. V posodi moramo zavreti vodo in jo, ko zavre odstaviti s štedilnika.
V posodo z vodo dodamo eno žlico naribanega ingverja in jo pokrijemo. Nato pustimo stati deset minut. Dodamo limonin sok ali med in premešamo ter popijemo.
Sladki koren
Sladki koren blagodejno vpliva na boleče grlo, saj pomirja grlo in blaži kašelj. Čaj si pripravimo tako, da zmešamo zmleto korenino sladkega korena z vročo vodo in mešanico pustimo stati pet minut. Nato jo precedimo in popijemo. Lahko ga tudi grgramo.
Uporaba sladkega korena ni primerna za nosečnice in doječe matere.
Žajbelj
Žajbelj je priljubljeno zelišče v kulinariki, ima pa tudi številne zdravilne učinke, saj med drugim pomaga pri številnih vnetjih, tudi pri vnetju grla. Je neprijetnega okusa, zato se večinoma uporablja le za grgranje.
Čaj lahko pripravimo tako, da eno čajno žličko žajblja prelijemo s 100 mililitri vroče vode, pustimo stati od deset do petnajst minut, ga precedimo in grgramo večkrat na dan.
Poprova meta
Metin čaj ima protivnetne učinke in pomirja grlo. Za pripravo čaja iz mete potrebujemo sveže liste poprove mete, ki jih moramo potopiti v vrelo vodo za tri do pet minut nato pa jih precediti.
Na dan lahko spijemo tri skodelice metinega čaja.
Česen
Ima naravne antibakterijske lastnosti. Vsakodnevno uživanje česna v prehrani pomaga pri preprečevanju okužb dihalnih poti.
Na dan bi morali zaužiti enega ali dva stroka česna. Če nas boli grlo, bi morali česen sesati ali žvečiti.
Kajenski poper
Pogosto se uporablja kot sredstvo za lajšanje bolečin, saj vsebuje spojino, ki blokira receptorje za bolečino. Mnogi menijo, čeprav ni znanstveno dokazano, da kajenski poper, če ga pomešamo s toplo vodo in medom, pomaga pri bolečinah v grlu.
Če uživanja pekoče hrane nismo navajeni, je dobro za začetek v mešanico tople vode in medu dodati malo popra. Ne smemo pa ga uživati, če imamo v ustih odprte rane.