Slika je simbolična.
Odločba o odstrelu 230 rjavih medvedov, ki jo je pretekli teden izdalo ministrstvo za naravne vire in prostor, ostaja v veljavi, so po srečanju ministra Uroša Brežana in predsednika vlade Roberta Goloba sporočili z ministrstva.

Robert Golob in Uroš Brežan sta se na temo nedavno izdanega dovoljenja za odvzem medvedov iz narave srečala včeraj, ob robu zasedanja državnega zbora.

»Minister je premierju pojasnil argumente za sprejeto odločitev. Odločba, ki jo je ministrstvo za naravne vire in prostor izdalo 13. aprila, ostaja v veljavi,« so v sporočilu za javnost pojasnili na ministrstvu.

Kot so dodali, bo ministrstvo prihodnji mesec organiziralo širši posvet o vseh razsežnostih problematike upravljanja z zvermi v prihodnje.

Ministrstvo za naravne vire in prostor je pretekli četrtek izdalo odločbo z dovoljenjem za odvzem iz narave 230 rjavih medvedov. Namen odločbe je preprečitev resne škode in zagotavljanja zdravja in varstva ljudi, je takrat pojasnil Brežan.

Ob tem je opozoril, da so temeljito preučili druge možnosti za preprečevanje konfliktov, vendar niti preselitev na drugo mesto v naravi niti zadrževanje v ujetništvu zaradi številčnosti te vrste ne prideta v poštev.

Zmanjšanje populacije rjavega medveda s 1100 na 800

Populacijo rjavega medveda v Sloveniji želijo s trenutnih 1100 v prihodnjih letih zmanjšati na 800.

Premier Golob je v glede vprašanja odvzema zveri iz narave v torek ocenil, da je treba področje vnovič proučiti. Brežana je zato pozval, naj vse odločbe na to temo zamrzne, vlada pa se vprašanju ustreznosti trenutno predvidenega odvzema zveri iz narave spet posveti.

V nevladnih organizacijah Društvo za dobrobit živali AniMa, društvo za zaščito in pomoč živalim v stiski Lajka ter Alpe Adria Green so medtem prepričani, da odločitev ministrstva o odstrelu medvedov predstavlja kršitev slovenske in evropske zakonodaje. Na to so v javnem pismu v začetku tedna opozorili tudi Evropsko komisijo in Evropski parlament.

Kot so glede teh opozoril pojasnili na ministrstvu, sta se Brežan in Golob strinjala, da je treba o teh vprašanjih opraviti široko javno razpravo.

»V javni razpravi, ki bo opravljena v najkrajšem možnem času, je treba proučiti vse vidike odstrela medveda kot zavarovane vrste,« so navedli in dodali, da morajo biti vanjo poleg relevantnih institucij s tega področja vključene tudi organizacije civilne družbe.

»Gre za kompleksno problematiko, ki ni povezana zgolj z eno odločbo, temveč za tehtanje različnih argumentov in iskanje ustreznih rešitev v okviru dolgoročne strategije upravljanja z medvedom v Sloveniji,« so še navedli.

Starejše novice