Ob svetovnem dnevu kolesarjenja, ki je bil 4. junija, nas je zanimalo, ali smo Slovenci res kolesarski narod, dotaknili pa smo se tudi novega razpisa subvencij za nakup električnih koles.

Po kolesarski Dirki po Italiji je napočil čas še za Dirko po Sloveniji. Začetek prve etape te najpomembnejše in največje kolesarske dirke v Sloveniji bo 12. junija v Murski Soboti.

»Pred nami je letos, lahko rečemo, majhen jubilej - 30. izvedba kolesarske dirke po Sloveniji. Predvsem prva etapa pa ima veliko posebnost, ki je nismo zasledili nikjer drugje po Evropi.

Poleg Slovenije so v prvi etapi vključene še države Avstrija, Hrvaška in Madžarska,« je povedal Bogdan Fink, direktor Dirke po Sloveniji.

Skoraj polovica gospodinjstev ima vsaj eno kolo

Tudi po zaslugi naših kolesarskih asov, kolesarstvo postaja v Sloveniji šport številka ena. 

»Zaradi neverjetnih uspehov Tadeja Pogačarja, Primoža Rogliča, Mateja Mohoriča, Jana Tratnika in ostalih fantov, ki nekako so tisti glavni, ki vlečejo za sabo ta kolesarski voz, je kolesarstvo izredno priljubljemo. 

Vidimo, da je na cestah, kolesarskih stezah, pa tudi po gozdovih kar velika gneča, tako, da smo kolesarski narod,« je še dodal Fink.

Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je leta 2022 43,5 odstotka gospodinjstev posedovalo vsaj eno kolo.

»Od leta 2017 v Slovenijo letno uvozimo več kot 80.000 koles, izjema je leto 2023. Največ smo jih uvozili v letu 2019, skoraj 87.000, lani pa približno 62.300. Količinsko je bil lani uvoz največji iz Italije (24 odstotkov), sledile so Avstrija, Belgija in Nizozemska,« so pojasnili na Statističnem uradu Republike Slovenije.

»Zagotovo kolesarjenje postaja vedno bolj priljubljeno. Zagotovo so k temu pripomogli naši dobri slovenski kolesarji. Zato se tudi predvsem letos proda veliko cestnih koles, gravel koles in pa malo se je obrnilo s cenejšimi kolesi – sprednje vzmetena gorska kolesa, treking kolesa, tega se letos res dosti proda,« je dejal Luka Rakuša iz Luka's bikes.

Kako pa je s subvencijo električnih koles?

Tako v Evropi kot tudi pri nas pa raste prodaja vse bolj priljubljenih električnih koles.

»V letu 2017 smo jih uvozili nekaj manj kot 1500, lani pa skoraj 16.000. Ker so električna kolesa praviloma dražja, se je skupna vrednost njihovega uvoza že zelo približala vrednosti uvoza 'klasičnih' koles. V letu 2023 smo uvozili za 27,3 milijona evrov električnih koles in za 28,2 milijona evrov klasičnih koles,« so pojasnili na Statističnem uradu Republike Slovenije.

S ponedeljkom je v veljavo stopil tudi nov razpis za subvencije električnih, s pomočjo katerega lahko pridobite do 30-odstotno sofinanciranje nakupa. 

A subvencija, opozarjajo prodajalci, ne pride v poštev za vsa kolesa.

»Kolo je omejeno do maksimalne vrednosti na računu, s popustom ali brez do 2500 evrov, mora biti serijsko opremljeno z blatniki in z lučmi, namenjeno za mestno vožnjo. 

Postopek je pač tak – stranka kupi kolo, kolo in račun se slikata, potem se pa uredi preko aplikacije. Stranka mora najprej kupiti kolo, potem pa se uveljavlja subvencija,« je pojasnil Rakuša iz Lukas'bikes.

Prihajajoča Dirka po Sloveniji bo zagotovila odlično promocijo celotne države, saj si jo preko televizijskih prenosov v 135 državah ogleda več kot 12,5 milijona gledalcev

Komentarji (1)

sandi jaz (ni preverjeno)

Če sem prav razumel, moraš plačati polno ceno kolesa, potem pa vložiš vlogo za subvencijo. Sledi čakanje...tik pred izplačilom, pa povedo, da je za to namenjena vsota že izčrpana in subvencij ne bo več... ;) Pa še en pogoj je -moč baterije ne sme presegati nekih določenih wattov. Torej pridejo v poštev le kolesa za stare mame -z blatniki, šibko baterijo in košarico na balanci...

Starejše novice