Na Zvezi potrošnikov Slovenije so testirali pri mnogih priljubljen nadomestek za meso, tofu. Preverili so kakovost in varnost 13 različnih tofujev.
Nekateri tofuji so odličen vir kalcija, drugi izstopajo z vsebnostjo do 16 gramov beljakovin na 100 gramov izdelka.
Pri petih vzorcih so ugotovili higienske pomanjkljivosti.
Zmagovalca med tofuji sta dva, eden izmed njiju je tofu trgovske znamke, ki je dobil tudi znak za najboljše razmerje med kakovostjo in ceno.
Tofu, narejen s kalcijevimi solmi (za strjevanje), je dober vir kalcija, pri čemer naj bi bila glede na nekatere raziskave njegova biorazpoložljivost primerljiva s tisto iz kravjega mleka.
Prisotnost kadmija v tofuju je odvisna od onesnaženosti tal, na katerih je bila soja pridelana.
Evropska agencija za varnost hrane je določila sprejemljiv tedenski vnos kadmija (od vseh živil), in sicer 2,5 μg/kg telesne mase. Presežek lahko pomeni tveganje za zdravje
Slaba higiena – slab tofu
Povečano število enterobakterij v tofuju nakazuje na neustrezno higieno med proizvodnjo. Med njimi se lahko namnožijo tudi bakterije, ki so nevarne za naše zdravje.
Rast enterobakterij lahko povzroči neprijeten okus in vonj tofuja ter povzroča kvar. Enterobakterije so na Zvezi potrošnikov Slovenije testu odkrili pri kar petih vzorcih.
Vsi navadni tofuji so veganski. Če je to še posebej izpostavljeno na embalaži, je trditev zavajajoča.
Še malo o tofuju
Tofu je vir razmeroma kakovostnih beljakovin, ima ugoden maščobnokislinski profil in je vir mnogih hranil, lahko tudi kalcija.
Marinada je vaša prijateljica. Če vam okus tofuja ni najbolj pri srcu, ga narežite na kocke, osušite in marinirajte v poljubni marinadi, ki lahko popolnoma spremeni njegov okus. Uporabite začimbe in zelišča, dobro se mu poda sojina omaka.
Tofu pred zaužitjem ustrezno toplotno obdelajte, čeprav nekateri proizvajalci navajajo, da je primeren za takojšnje uživanje.
Izberite tofu s čim večjo vsebnostjo beljakovin. Če iz prehrane izločate mleko in mlečne izdelke, je lahko tofu pomemben vir kalcija.
Tofu naj bo le del uravnotežene prehrane. Vključite tudi druge rastlinske vire beljakovin (stročnice, kot so fižol, grah, čičerika) in polnozrnata žita, ki bodo prav tako zagotovila dobro mero beljakovin.