Kako pregnati vlomilca?
Vlomilcem lahko preprečite, da bi sploh izbrali vaše stanovanje ali hišo, medtem ko ste sami na dopustu.

Počitnice so še tukaj in večina Slovenk in Slovencev se bo kmalu, če se že ni, odpravila na dopust. 

A kako zavarovati svoj dom pred neželenimi vlomilci? 

»Na srečo je vlome mogoče preprečiti. Preventivno ukrepanje pa je veliko cenejše od sanacije morebitne škode, ki bi nastala pri vlom,« pravijo na policiji.

Policija z videom svetuje, kako zavarovati dom pred vlomilci, medtem ko nas ni doma.

Nasveti policije: alarmi ne odvračajo vlomilcev

»Raziskave jasno kažejo, da vlomilce od njihovega početja lahko učinkovito odvrnejo izboljšava oken in ključavnic na vratih, namestitev zunanjih senzorskih luči, ki se prižgejo, ko senzorji zaznajo gibanje, ali prižig notranjih luči ob točno določenem času (s pomočjo programske ure oziroma časovnika). 

Ti ukrepi povečajo tveganje za storilca, da bo ujet, in hkrati povečajo njegov trud, ki bi bil potreben za uspešen vstop v notranjost hiše. 

Ti izboljšani varnostni ukrepi so se izkazali za učinkovite, saj so preprečili že veliko kaznivih dejanj in sčasoma privedli do zmanjšanja vlomov.«

Na območju Evropske unije je bilo izvedenih več raziskav glede preventivnih ukrepov na področju zaščite stanovanjskih hiš. 

Kljub pogostemu mnenju, da video nadzor in alarmne naprave učinkovito odvračajo vlome v stanovanjske hiše, nobena raziskava tega posplošenega prepričanja ni potrdila.

Kot najbolj učinkovito sredstvo, ki deluje, so se izkazale zunanje in notranje senzorske luči. Prav tako so se v vseh raziskavah izkazala protivlomna vrata in okna z ustrezno zaščito pred vlomom, so še povedali na policiji.

Kot najbolj odvračilen ukrep, ki ga lahko policija izvaja, pa je seveda prisotnost policije, še dodajajo.

Prosite sosede, da izpraznijo nabiralnik.

Dodatni pomembni nasveti

Ob senzorskih lučeh, ki so se izkazale za najbolj odvračilne za nepovabljene goste, pa je tukaj še nekaj nasvetov, za kaj je treba poskrbeti, preden zapustite dom.

Ne pozabite izklopiti električnih naprav in zapreti glavnega vodnega ventila

Električne naprave  porabljajo elektriko tudi, ko niso prižgane. Če jih izklopite, ne boste le varčevali z elektriko, ampak tudi preprečili morebitne poškodbe električnih naprav, kot so pralni ali pomivalni stroj, štedilnik, televizija, če bi prišlo do primera udara strele ali kratkega stika. 

Ugasnite vse luči ter zaprite vse pipe in seveda glavni vodni ventil, da ne bi morebiti prišlo do poplave.

Praznjenje nabiralnika in rezervni ključi

Ključa ne puščajte pod predpražnikom ali kje drugje v bližini vrat, temveč ključ predajte osebi, ki ji zaupate

Ta naj hodi v stanovanje, izprazni nabiralnik, zalije rože in stanovanje morda celo prezrači.

 Tako bo stanovanje dajalo vtis, da nekdo tam živi, poleg tega pa bo oseba, ki bo skrbela za stanovanje med odsotnostjo, tudi opazila, če bi slučajno počila kakšna cev ali kaj podobnega.

Ključe zaupajte prijateljem ali sorodnikom, nikar jih ne puščajte v bližini doma.

Žaluzije naj bodo spuščene na pol 

Ob daljši odsotnosti žaluzije na oknih ne smejo biti spuščene do konca, saj vlomilci tako sklepajo, da v hiši ali stanovanju ni nikogar. 

Prav tako svetujejo, da ne odstranite rož z balkona in oken, saj tudi to izda, da vas ni doma.

Vklopite alarm in senzorske luči

Če imate alarm in senzorske luči, ju ne pozabite vklopiti pred odhodom. Predvsem luči naj bi vlomilce najbolje odvračale od njihovih načrtov.

Družabna omrežja

Razmislite, ali je pametno, da objavljate svojo lokacijo in počitniške utrinke. 

Če razkrijete, kam in za koliko časa odhajate, lahko vlomilcev zelo olajšate delo.

Dragocenosti in denar

Z vidnih mest umaknite vrednejše predmete, dragocenosti in denar. Shranite jih doma ali v banki v sef ali pa jih začasno dajte zaupanja vrednim prijateljem ali sorodnikom.

Starejše novice