Fotografija je simbolična.
V teh dneh smo priča edinstvenemu nebesnemu pojavu. S prostim očesom lahko opazujemo komet, ki bo nam Zemljanom ponovno viden šele čez 6800 let.

Komet Neowise oziroma na dolgo komet C/2020 F3m je 27. marca letos odkril ameriški vesoljski teleskop Wise. Soncu se je najbolj približal 3. julija, nam pa je bil najbolj viden včeraj in v prihajajočih dneh. Od Zemlje je oddaljen le 103 milijone kilometrov. Ob približevanju Zemlji lahko komet še bolj zažari, lahko pa tudi zbledi.  

Kaj pravzaprav je komet?

Kometi so ostanki iz časov nastanka Osončja pred 4,6 milijarde let. Gre za majhna telesa pretežno iz ledu, podobna asteroidom, ki pa se od njih ločijo po dolgem repu, usmerjenem stran od Sonca. Od tu tudi ime repatica. Tirnica kometa lahko seka tudi tirnico Zemlje. Ko potuje Zemlja skozi področje z delci, ki jih je zapustil komet, se pojavi meteorski roj. 

Komet se z vsakim dnem pomika višje po obzorju in bo v prihodnosti vse manj viden. Napovedujejo, da ga bomo lahko opazovali vse do sredine avgusta, a točno je težko napovedati. Če želite ta neverjetni pojav videti na lastne oči, pohitite in se ozrite v nebo.

Kako opazovati komet s severne poloble

Ameriška vladna agencija NASA je izdala ta navodila, ki veljajo tudi za Slovenijo: 

  • komet opazujte s točke, ki je čim dlje od mestnih luči, 
  • takoj po sončnem zahodu poglejte pod veliki voz na severozahodu,
  • komet opazujte z daljnogledom ali teleskopom, saj bo tako lepše viden.
Preberite še

Starejše novice