Zagovornik načela enakosti je potrdil, da je bila delavka v podjetju iz kovinske industrije diskriminirana zaradi nosečnosti, starševstva in zdravstvenega stanja.
Delodajalec jo je namreč izločil iz splošnega sedemodstotnega povišanja plač, obenem pa ji izplačal nižjo letno nagrado za poslovno uspešnost.
Zaposlena je zagovorniku prijavila domnevno diskriminatorno obravnavo, pri čemer je navedla, da je do nje prišlo zaradi več odsotnosti, povezanih z nego otroka, zapleti v nosečnosti ter koriščenjem materinskega in starševskega dopusta.
Medtem ko so ostali zaposleni prejeli sedemodstotno povišico, je bila njej dodeljena le simbolična – 0,53-odstotna. Podobno so jo prikrajšali tudi pri nagradi za poslovno uspešnost za leto 2022.
Podjetje brez dokazov
Podjetje je v zagovoru očitke zavrnilo, a brez ustreznih dokazov o slabi delovni uspešnosti. Zagovornik je poudaril, da je podjetje pred tem delavko pozitivno ocenilo, ji večkrat podaljšalo pogodbo, jo celo zaposlilo za nedoločen čas in zvišalo plačo.
Kljub temu ni predložilo nobenih konkretnih dokazov (kot so interni zapisi ali opozorila), ki bi potrjevali slabo opravljanje dela.
Zaposlena pa je predložila elektronsko sporočilo, iz katerega izhaja, da so bile njene (upravičene) odsotnosti za vodstvo moteče – tudi kadar so bile posledica okoliščin, na katere sama ni imela vpliva.
Na tej podlagi je zagovornik ugotovil neupravičeno in diskriminatorno obravnavo pri povišanju plač. Glede nagrade za poslovno uspešnost je podjetje v času postopka manjkajoči del naknadno izplačalo, zato je bil postopek v tem delu ustavljen.
Delavka je izpostavila tudi ukinitev svojega delovnega mesta, kar je privedlo do odpovedi pogodbe. Zagovornik za ta del ni uspel potrditi povezave med odpovedjo in njenimi osebnimi okoliščinami, zato diskriminacija v tem primeru ni bila dokazana.