Foto: PU Maribor
V devetih letih 39 napadov na bankomate, najbolj pogosta je tako imenovana blackbox metoda.

8. februarja okoli četrte ure zjutraj je bila mariborska policija obveščena o napadu na bankomat na območju Malečnika blizu Maribora. 

Navedenega dejanja jim ni uspelo dokončati in iz bankomata denarja niso odtujili.

Policisti so v bližini kmalu izsledili osebni avtomobil francoskih registrskih označb s tremi tujci, državljani Romunije in Moldavije

V vozilu so odkrili predmete, pomembne za nadaljnji kazenski postopek.

Stari znanci policije

Stanko Vidovič, vodja Sektorja kriminalistične policije pri Policijski upravi Maribor, je na današnji novinarski konferenci povedal, da so bili osumljenci stari med 24 in 30 let.

»Med izvajanjem preiskave je bilo najdeno tudi orodje in elektronske naprave. Naknadno smo nato ugotovili, da je 26-letni Romun istovrstno kaznivo dejanje s takrat še neznanimi storilci tudi na začetku lanskega decembra na območju Policijske uprave Koper. 

Zdaj nadaljujemo z zbiranjem dokazov, osumljene pa smo privedli k preiskovalnemu sodniku in so že v priporu. Za kaznivo dejanje velike tatvine je zagrožena kazen pet let,« je izpostavil Vidovič pa tudi, da je bil napad v Kopru v primerjavi z napadom v Malečniku uspešen.  

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Več metod, zdaj imajo svojo programsko opremo

David Gracer iz Sektorja za gospodarsko kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, poudarja, da policija vsako leto preiskuje različne napade na bankomate. 

Potem ko so včasih kopirale bančne kartice uporabnikov in tako direktno oškodovali uporabnike, v zadnjem času beležijo napade, kot je bil v začetku februarja v Mariboru.

»To je tako imenovani blackbox napad, oškodovana je banka, imetnica bankomata. Osumljeni so običajno tujci, člani kriminalnih združb, ki po napadih državo takoj zapustijo. Seveda se to dogaja tudi v drugih državah članicah Evropske unije. 

Storilci s posebnim orodjem izrežejo del bankomata, da bi ga priključili na svojo strojno opremo, nato pa s programsko opremo želijo nadzorovati bankomat. Če jim to uspe, izpraznijo ves denar, ki se nahaja v bankomatu,« je povedal Gracer.

V devetih letih so doslej v Sloveniji zabeležili 39 tovrstnih napadov, večina teh je bila neuspešnih. Do sedaj so bili kot storilci identificirani državljani Romunije, Moldavije, Ukrajine in Rusije.

Komentarji (1)

SIMON OGROMNOJEZIČNI (ni preverjeno)

Sedaj je rosa z dreka že doj...

Starejše novice