Foto: Jaka Arbutina
Vajda ni priznal krivde za preprodajo droge, dva sta jo v ponedeljek.

Na mariborskem sodišču nadaljujejo serijo predobravnavnih narokov zoper obtožene v kriminalni združbi, ki naj bi se ukvarjala s preprodajo drog

Danes so iz pripora pripeljali domnevnega organizatorja 18-članske združbe Bojana Vajdo, ki očitkov ni priznal. Sta pa to v ponedeljek storila še dva soobtožena Ante Orlić in Marko Hojnik.

Šesterica obtoženih je priznanje krivde zavrnila že v preteklih dveh tednih, med njimi tudi Kristjan Kamenik, se je pa za priznanje v zameno za možnost, da zaporno kazen odsluži z družbeno koristnim delom, odločil Benjamin Slemenjak

Tako njemu kot Orliću in Hojniku bo sodnica Helena Melliwa kazen izrekla predvidoma januarja.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Kako je vpleten tajni sodelavec policije?

Vajdo so danes na mariborsko sodišče pripeljali iz pripora, njegov zagovornik Aleksandar Kokerić pa se je pridružil tistim zagovornikom, ki so skušali preprečiti izvedbo predobravnavnega naroka, češ da se obramba še ni uspela v celoti seznaniti s popolno vsebino kazenske ovadbe. 

Nekatere listine so namreč v spisu po njihovem mnenju nezakonito zatemnjene, zlasti v delu, ki govori o tajnem sodelavcu z imenom Oblak, to pa naj bi jim onemogočalo pravico do poštenega sojenja.

Ob tem je Kokerić opozoril na to, da naj bi omenjeni tajni sodelavec policije njegovega varovanca napeljeval k prodaji droge in s tem k storitvi kaznivega dejanja, kar naj ne bi bilo v skladu s tem, da bi morali biti tajni sodelavci policije pri svojem ravnanju pasivni.

Vendar okrožni državni tožilec Izidor Rojs s temi očitki ni soglašal, zato je nasprotoval preložitvi naroka. 

Kot je dejal, je imela obramba dovolj časa, da se seznani z vsebino kazenske ovadbe, ki je del sodnega spisa, prav tako naj ne bi držale navedbe, da se v spisu ne nahaja celotno gradivo glede izvajanja prikritih ukrepov.

Vajda trdi, da je nedolžen

Prav tako je tožilec zavrnil navedbe glede aktivne vloge tajnega sodelavca policije, saj da je že sodba vrhovnega sodišča iz leta 2009, pa tudi sodba Evropskega sodišča za človekove pravice iz leta 1998 predvidela, da pasivnost tajnega sodelavca ni nujno edini način njegovega delovanja.

Sodnica Melliwa je pritrdila tožilcu in vztrajala pri izvedbi naroka, na katerem se je po prebrani obtožnici, ki Vajdi očita kar nekaj primerov preprodaje večjih količin kokaina in marihuane na območju Ptuja ter organizatorsko vlogo, obtoženi izjasnil za nedolžnega.

Njegov zagovornik je nato sodišču predložil deset dokaznih predlogov in zahtevo za izločitev dela dokazov ter sodišče pozval, da od tožilstva zahteva razkritje potemnjenih delov spisa ter razkritje zaščitene priče Oblaka.

Dva krivdo priznala

Že v ponedeljek je sodišče izvedlo tri predobravnavne naroke, v katerih krivde ni priznal le Jure Ramšak

Ante Orlić je s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde, po katerem ga čaka dve leti in osem mesecev zapora ter plačilo 4000 evrov v humanitarne namene. 

Marko Hojnik pa je očitke priznal v zameno za dve leti zapora, kazen pa bo, če bo to predlagal, ob soglasju tožilstva lahko odslužil z družbeno koristnim delom.

Sodnica bo kazenske sankcije zoper njiju in zoper Slemenjaka izrekla predvidoma januarja, do takrat pa naj bi tudi zaključila vse predobavnavne naroke in razpisala začetek glavne obravnave.

18 obtoženih, 44 kaznivih dejanj

Prejšnji teden očitkov ni želel priznati stari znanec slovenskih in tujih pravosodnih organov Kamenik, enako so pred njim storili še logaška učiteljica Monia Žuran, še eden od priprtih domnevnih soorganizatorjev preprodaje drog Boštjan Paveo, pa tudi Peter Kocjan in Mitja Babosek

Nekaj narokov je bilo preklicanih, zoper ostale pa jih bodo izvedli do konca tega tedna. Albanskega državljana Mariana Hako, ki naj bi bil v vrhu združbe, so zaradi nedosegljivosti za zdaj izločili iz postopka.

Šesterica obtoženih iz združbe, ki so jo prijeli februarja letos, je v priporu, ostali se branijo s prostosti. 

Skupaj naj bi 18 obtoženih v treh letih izvršilo 44 kaznivih dejanj. 

Če bi zaseženo drogo prodali na črnem trgu, bi z njo zaslužili 650.000 evrov.

Komentarji (1)

KOMOLČAR (ni preverjeno)

Bog ne daj, da bi mali človek kaj zaslužil...!

Starejše novice