Pravosodna ministrica Andreja Katič ob razkritju, da naj bi zapornik Dino Muzaferović Cezar načrtoval pobeg iz mariborskega zapora, poudarja, da mora biti varnost v zaporih prednostna naloga.
Ob tem ugotavlja, da se v slovenskem zaporskem sistemu vse pogosteje soočajo z izjemno nasilnimi posamezniki in organiziranimi kriminalnimi združbami.
Katič je za Odmeve tudi potrdila, da so na okrajnem sodišču v Ljubljani prejeli grožnjo sodnikom, o čemer je bila obveščena včeraj.
O tem so obvestili policijo, preiskava poteka.
Grožnja je bila splošna, je ministrica odgovorila na vprašanje, ali so bili sodniki omenjeni poimensko.
Po navedbah časnika Večer naj bi šlo za grožnje s smrtjo, prejeli pa naj bi jih na sodiščih v Mariboru, Ljubljani in Celju.
Kot poroča POP TV, naj bi izvedbo napadov načrtovali z droni, sodnikom pa zagrozili s smrtjo. Sporočilo naj bi bilo zapisano v enem od jezikov nekdanje skupne države.
V slovenskih zaporih so nasilni posamezniki in kriminalne združbe
Kriminalisti so na novinarski konferenci v torek potrdili poročanje medijev, da je Muzaferović skupaj s sodelavci, ki jih je usmerjal iz zaporniške celice, načrtoval pobeg iz zapora, bodisi z razstrelitvijo sten bodisi z žaganjem rešetk.
Kot so zapisali na ministrstvu, ministrica dogajanje v zvezi s tem primerom jemlje izjemno resno. Ob tem poudarja, da zahtevnost in nevarnost tovrstnih primerov znova potrjujeta, kako izpostavljeno in odgovorno delo opravljajo zaposleni v zaporskem sistemu.
Čeprav Muzaferović s sodelavci naj ne bi načrtoval neposrednega napada na pravosodne policiste, dogodek po njeni oceni razgalja »resnost groženj in dejstvo, da se v našem zaporskem sistemu vse pogosteje soočamo z izjemno nasilnimi posamezniki in organiziranimi kriminalnimi združbami«.
»Zato so vsi očitki, pobude in opozorila, ki prihajajo s terena, še toliko bolj pomembni. Še enkrat pa se je pokazalo, kako pomembno je tudi za širšo varnost, da se uredijo boljši delovni pogoji vseh zaposlenih v zaporskem sistemu,« je zapisala.
Opozorila je še, da se celoten pravosodni sistem vedno pogosteje sooča z različnimi oblikami pritiska, tudi političnega, kar se ji zdi nedopustno.
»Pravosodni organi morajo delovati neodvisno in strokovno - v interesu pravne države in varnosti vseh državljanov. Pravosodje mora ostati prostor neodvisnosti, varnosti in strokovnosti. In kot ministrica bom to načelo vedno branila,« je zapisala v odzivu.
Generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše je v torek v zvezi z načrtovanim begom priprtega iz zapora v Mariboru poudaril, da so zapori varni.
»Primer ni razgalil slabega varnostnega stanja v zaporu, temveč je opozoril na resnost in odgovornost dela, ki ga opravljajo naši zaposleni,« je dejal Perše.
Kot je ministrica Katič dejala v večerni oddaji Odmevi na TV Slovenija, je omenjeno dogajanje pokazalo, da je policija učinkovita, saj je načrte odkrila, pa tudi, da je dobro njeno sodelovanje z upravo za izvrševanje kazenskih sankcij. Je pa dejstvo, da se slovenski zapori soočajo s kadrovsko stisko, je opozorila.