Lina Habjanič, ptujska mestna svetnica iz vrst Levice, je ptujsko občino na decembrski seji vprašala, ali obstajajo kakšne omejitve pri novogradnjah, kadar je govora o videzu hiš v širšem mestnem jedru.
Kot je povedala, so se s tem vprašanjem nanjo obrnili občani, ki kot primer slabe prakse navajajo hišo oziroma kompleks na Tihi poti.
Kako so na svetniško vprašanje odgovorili na občini?
Pravila določa občinski prostorski načrt
Na Mestni občini Ptuj pojasnjujejo, da se območje ob Tihi poti po občinskem prostorskem načrtu nahaja v delu, na katerem je podrobnejša namenska raba določena za stanovanjske površine.
V skladu z določili občinskega prostorskega načrta je na tovrstnem območju dopustna dejavnost bivanja, dopustne so enostanovanjske hiše.
Po tipologiji namembnosti in oblikovanja so dopustne stavbe tipa:
- S1 (starejša podeželska stavba – streha je lahko le simetrična dvokapnica z naklonom med 35 in 45 stopinj),
- S3 (sodobna stanovanjska stavba – tukaj je lahko streha poleg simetrične dvokapnice tudi ravna ali enokapna, če jo dopuščajo veljavni varstveni predpisi).
Občinski prostorski načrt določa pogoje glede lege, tlorisne in višinske zasnove, strehe in fasade dopustnih tipov stavb.
Dodajajo, da je pri gradnji treba upoštevati tudi pogoje glede odmikov od parcelnih meja sosednjih zemljišč ter predpisan faktor zazidanosti in izrabe parcele, zagotoviti pa je treba tudi zadostno število parkirnih mest.
Na območju arheoloških najdišč nujna kulturnovarstvena soglasja
Ob tem na občini pojasnjujejo, da je območje ob Tihi poti na območju kulturnega spomenika, zato je za posege na to območje treba pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje.
Prav tako za kulturne spomenike in njihova vplivna območja veljajo prostorski izvedbeni pogoji, kot jih opredeljujejo varstveni režimi konkretnega akta o razglasitvi kulturnega spomenika.
»Na osnovi navedenega lahko zaključimo, da je sodobnejše oblikovanje stanovanjskih hiš z ravnimi in enokapnimi strehami na območju ob Tihi poti in ob ulici Ob Grajeni dopustno, če se tako odloči pristojen Zavod za varstvo kulturne dediščine,« so zapisali.
V občinskem prostorskem načrtu je navedeno, da je »ravna ali enokapna streha dopustna, če jo dopuščajo veljavni varstveni predpisi«.
Tej Lini marsikaj ni jasno. Še predpisov ne zna brat in jih razumet, da bi lahko kaj komentirala. Poglejte eno od sej mestnega sveta, kjer javno pove, da nima pojma o poslovniku in statutu občine Ptuj. Vsakemu, ki si je kaj ustvaril pa bi itak stran vzela. Kaj ste to volili v mestni svet ni jasno nobenemu. Njej še najmajn.