Slika je simbolična.
Na tri naše zavarovalnice smo naslovili vprašanja glede potresnih zavarovanj.

Ali se v Ljubljani splača zavarovati proti potresu? Kako se trendi sklenitev teh zavarovanj v zadnjih letih spreminjajo ter koliko omenjeno zavarovanje stane? Vprašanja smo naslovili na tri večje zavarovalnice.

»Število sklenitev potresnih zavarovanj po potresu v Petrinji večje«

V Zavarovalnici Sava odgovarjajo, da je zavarovanje nevarnosti potresa dodaten riziko, ki ga zavarovanci priključijo k Premoženjskemu zavarovanju DOM po svoji individualni presoji.

»Pri zavarovanju stanovanjskih hiš se v Zavarovalnici Sava zanj odloči skoraj 30 odstotkov vseh zavarovancev,« izpostavljajo.

Ob tem poudarjajo, da se je število sklenitev po potresu v Petrinji nekoliko povišalo, sicer pa se trend bistveno ne spreminja.

Letna premija je odvisna od izbrane zavarovalne vsote, za katero se odloči zavarovanec, in od potresne cone, kjer je objekt zgrajen (Slovenija je razdeljena v štiri potresne cone).

V Zavarovalnici Sava podajajo primer informativnega izračuna za potresno zavarovanje z dveodstotno soudeležbo (najpogostejša oblika), za katerega bi letna premija za objekt z zavarovalno vsoto 100.000 evrov znašala od 20 do 80 evrov (odvisno od potresne cone).

Za potresno zavarovanje se odloči tretjina zavarovancev

V Zavarovalnici Triglav ocenjujejo, da kar okoli tretjina nepremičnin v Sloveniji, ki so v lasti fizičnih oseb, še vedno ni zavarovanih za nobeno nevarnost – to pomeni, da nimajo niti požarnega zavarovanja.

»Med našimi zavarovanci, ki imajo sklenjeno zavarovanje nepremičnine, pa opažamo, da je povpraševanje po dodatnem potresnem zavarovanju različno glede na obliko zavarovanja, ki jo sklenejo« so izpostavili.

Ocenjujejo, da se za potresno zavarovanje odloči okoli tretjina zavarovancev, ki imajo sklenjeno eno od možnih oblik zavarovanja nepremičnine. Za škodo, ki jo povzroči potres, se lahko stranke pri Zavarovalnici Triglav zavarujejo v sklopu zavarovanja doma ali v sklopu zavarovanj poslovnega premoženja.

Obenem ugotavljajo, da se po potresih, kot je bil leta 2020 na Hrvaškem, povpraševanje po sklenitvi zavarovanja za primer potresa poveča. Podobno kot se poveča zanimanje za zavarovanje po ostalih elementarnih nesrečah (vihar, toča, poplave ipd.). A zavedanje prebivalcev oziroma lastnikov nepremičnin o teh nevarnostih hitro spet upade.

Poleg razvrstitve v potresne cone na zavarovalno premijo potresnega zavarovanja vplivajo še namen, starost objekta in dogovorjena soudeležba zavarovanca ob škodi.

Pri sklepanju potresnega zavarovanja zavarovalnica torej upošteva tudi starost zgradbe. V Zavarovalnici Triglav ob tem navajajo primer: »Premijska stopnja za zavarovanje potresa za večstanovanjski objekt v Ljubljani, grajen po letu 1965, bi bila za tretjino nižja od premijske stopnje za primerljiv objekt, grajen pred letom 1965.«

Stranke morajo dodatno zavarovanje posebej izbrati tudi pri Zavarovalnici Generali

Pri Generali zavarovalnici potresno zavarovanje predstavlja dodatno zavarovanje in ga morajo stranke posebej izbrati.

V približno 36 odstotkov primerov so se stranke zavarovalnice Generali odločile, da svojo stanovanjsko nepremičnino zavarujejo tudi za nevarnost potresa, pri stanovanjskih premičninah je delež nekoliko nižji, in sicer približno 26 odstotkov. Zanimanje za potresno zavarovanje običajno za nekaj časa zraste po potresu v okolici.

»Ker na višino premij vpliva več dejavnikov in predpostavk, informativnih premij ne posredujemo. Tako lahko pride do zavajanja strank, kjer se vsa pozornost nameni le višini premije, ne upoštevajo pa se vsi dejavniki in obseg zavarovalnega kritja ter pogoji pod katerimi je zavarovanje sklenjeno,« še poudarjajo.

Komentarji (1)

ŠIBOR TIMONKA (ni preverjeno)

Vse zavarovalnice so GOLJUFIVE ZDRUŽBE! Vstran od njih...!

Starejše novice