Po desetletjih truda in preprek Ptuj naposled dobiva urgentni center. 7. februarja je takratni minister za zdravje Janez Poklukar podpisal pogodbo za izgradnjo ptujskega urgentnega centra z izbranim ponudnikom Medicoengineering.
Celotna vrednost projekta je približno 4,5 milijonov evrov.
Kakšne prostore zajema gradnja?
Urgentni center bo dvoetažen, v obeh nadstropjih pa se bo navezoval na obstoječo stavbo, zaključen bo z ravno streho.
V kleti bodo tehnični prostori, na stiku med starim in novim objektom bo transportno dvigalo za potrebe lekarne, v kleti pa bodo še prostori za sterilizacijo in širitev lekarne.
V pritličju bo urgentni center. V čakalnici bo sprejem iz katerega se dostopa v triažni prostor, nato naprej v ambulante in izolacijsko sobo z ločenim vhodom.
Prostor bo tudi za manjše kirurške posege, operacijska soba, prostor za reanimacijo in opazovalna soba. Center bo imel tudi prostor za varnostnika, policijo in voznike reševalnih vozil ter sanitarno-toaletne prostore.
V sklopu projekta pa bodo uredili tudi neposredno okolico in nekaj parkirnih mest.
Kaj pa heliport?
Milan Klemenc, samostojni mestni svetnik, pa ob tem občino sprašuje - kaj pa heliport?
»Ali bo ob izgradnji urgentnega centra zgrajen tudi heliport za pristajanje reševalnih helikopterjev,« zanima svetnika.
Anica Užmah, sicer zdaj že nekdanja direktorica ptujske bolnišnice, je odgovorila, da v načrtih infrastrukture ni bilo moč zaznati tudi prostora za pristajanje.
Dodala je, da ptujska bolnišnica za helikopterske prevoze uporablja nenamensko površino pri Osnovni šoli Ljudski vrt, zaradi gradbenih del pa je ta začasno prestavljena na travnik za gasilskim domom.
Po dveh letih helioport ponovno pri UKC Maribor
Spomnimo. Poročali smo že, da na parkirišču v neposredni bližini mariborskega urgentnega centra ponovno pristaja helikopterska nujna medicinska pomoč.
Več kot dve leti to namreč ni bilo možno zaradi gradbenih del na območju kirurške stolpnice.
»V urgentni medicini štejemo čas v sekundah,« je nedavno povedal Andrej Hohnec iz urgentnega centra.
Kot pravi, je vsaka minuta, sekunda pomembna in ravno helikopterska pomoč zagotavlja prednost, ki jo najtežje poškodovani pacienti potrebujejo: »To predstavlja pomemben člen v verigi preživetja. Včasih pomeni razliko med življenjem in smrtjo.«