Že poznate projekt Sodobna oskrba starejših? Gre za projekt Doma upokojencev Ptuj, projekt, ki starostnikom iz Ptuja in okolice omogoča na dostojen način preživeti starost doma.
Populacija se stara, potrebe po oskrbi so, zakonodaja se je spremenila, a projekta kljub temu ne morejo več izvajati.
Ob koncu projekta pa morajo narediti protokol oziroma načrt, kako bodo starostnike usmerili naprej, drugam. A kam? Možnost bi bil center za socialno delo, a tudi oni imajo polne roke dela. Starostnikov trenutno ne bi mogli prevzeti.
Starostniki še na čakalni listi, pa bodo pomoč dočakali?
Andreja Potočnik, vodja projekta, je izpostavila, da so potrebe starostnikov po domači oskrbi velike.
V letu in pol so prejeli 444 vlog, poskrbeli so za 217 uporabnikov, trenutno aktivno skrbijo za 158 uporabnikov, 43 oseb pa je še v čakalni vrsti.
Projekt se s koncem junija zaključuje, nadaljnje financiranje pa ni zagotovljeno. Če financiranja ne bo, ti starostniki ostanejo brez domače oskrbe oziroma ta pade na pleča svojcev.
V projektu je trenutno zaposlenih 22 oseb, gre za tehnike zdravstvene nege, bolničarje, negovalce, fizioterapevte, diplomirane medicinske sestre, delovne terapevte, psihologe, prehranskega svetovalca, socialno delavko, farmacevtko, administratorje in vodjo projekta.
Kdo so uporabniki? »To so predvsem ljudje, ki jim je največja želja ta, da ostanejo čim dlje v domačem okolju,« poudarja Potočnik.
Gre za starostnike, ki si sicer želijo domače oskrbe, a ne želijo biti breme svojcem. »Zelo nas žalosti, ko nam večina ljudi reče, da je njihova največja želja, da bi umrli,« je jasna. Ne želijo si namreč, da bi svojci nosili breme oskrbe.
Pomagale bi lahko občine ...
Direktorica Doma upokojencev Ptuj Vesna Šiplič Horvat pa je priložnost kolegija spodnjepodravskih županov izkoristila za to, da predstavi projekt sodobne oskrbe - v to so namreč vključeni starostniki več podravskih občin.
V domu so glede na potrebe sestavili stroškovnik. Ta bi veljal v primeru, da bi se občine odločite sofinancirati projekt, ki je z junijem izgubil financiranje.
Da bi lahko ekipa, ki pomaga starostnikom še naprej delovala, pa bi potrebovali okoli 155 do 160 tisoč evrov.
Ta strošek bi se lahko razdelil med 16 občin Spodnjega Podravja, vsaka občina bi na letni ravni morala prispevati približno deset tisoč evrov.
Ob koncu nagovora direktorice župani debate na to temo niso nadaljevali.