Projekt podravskega vodovoda je že večkrat skorajda splaval po vodi. Po dolgoletnem zagotavljanju sredstev in dogovarjanju med podravskimi občini pa je nedavno končno le prišlo do preboja.
Zakaj potrebujemo nov vodovod?
Nedavno smo opravili pogovor z direktorjem ptujske komunale Jankom Šircem. Nujna vzdrževalna dela so razlog za nenehne motnje v dobavi vode na Ptuju in v okolici.
Širec je takrat za Ptujinfo razkril, da je v zadnjih letih toliko vzdrževalnih del, kjer je stanje vodovodnega omrežja, ki je v upravljanju ptujske komunale, v relativno slabem stanju.
Dodal je, da se defekti na vodovodnem omrežju dogajajo predvsem tam, kjer so cevi iz neustreznih materialov. Pri tem je izpostavil dve težavi - cevi iz PVC materiala in azbestno-cementne cevi.
Po vroči razpravi pa prvi konkretni preboj: Sprejet je bil prvi sklop
Pot do izdaje javnega naročila je bila trnova. Vroče je bilo tudi med župani na sejah. Celoten projekt obnove podravskega vodovoda je razdeljen v sklope, te pa so morali postopoma potrjevati.
Na seji 6. septembra lani so potrjevali prvi sklop, ki zajema izdelavo projekta za cevovode. Če sklop na seji ne bi bil potrjen, bi se ponovno ustavilo že pri prvem koraku.
Po vroči razpravi so se občine naposled strinjale - prvi sklop so sprejele.
Pogodba za prvi sklop je bila podpisana
Na decembrski seji je direktor ptujske mestne uprave Alen Jevtović županom povedal, da je izbor projektanta za skupni sklop v ponovljenem razpisu postal pravnomočen.
Za omenjeni prvi sklop, pri katerem sodelujejo vse občine in je namenjen izdelavi projekta za gradnjo povezovalnih cevovodov in skupne infrastrukture, je bilo izbrano podjetje Dr. Duhovnik.
Direktor ptujske občinske uprave je na seji Kolegija županov Spodnjega Podravja te obvestil, da projektiranje poteka po načrtih.
A drugi in tretji sklop na čakanju ...
Malo po podpisani pogodbi s podjetjem Dr. Duhovnik pa so občine izdale javno naročilo za izdelavo projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja in dokumenta projekt za izvedbo. Javno naročilo je bilo izdano 4. februarja.
Naročniki so bile vse občine, ki so del projekta celovite obnove vodovoda, to so Ptuj, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Destrnik, Trnovska vas, Cerkvenjak, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Cirkulane, Dornava, Gorišnica, Hajdina, Juršinci, Majšperk, Markovci, Podlehnik, Zavrč, Žetale, Videm in Kidričevo.
Rok za prijavo se je iztekel 9. marca, direktor ptujske občinske uprave pa je na seji Kolegija županov Spodnjega Podravja, ki je potekala danes, obvestil, da je bilo to javno naročilo neuspešno. Prijavil se ni nihče.
Pri tem se je pojavilo vprašanje, kako naprej. Na kolegiju so župani odločili, da razpisnih pogojev za zdaj ne bodo spreminjali, razpis se tako, v enaki obliki, objavi še enkrat.
Se bo ustavilo še pri denarju?
Zaplete pa se lahko tudi pri denarju. Predstavnica Znanstveno raziskovalnega središča Bistra Ptuj je spregovorila o novem programu evropske kohezijske politike. Slovenska vlada je v preteklem tednu objavila prvo verzijo programa.
Iz tega dokumenta je razvidno, da vzhodni kohezijski regiji pripadata približno dve milijardi evrov sredstev.
»Nujno je treba narediti neko intervencijo nad tem ukrepov, kajti iz dokumenta je razvidno, da bo za Slovenijo do leta 2029 iz naslova kohezijskega sklada namenjenih zgolj nekaj čez 78 milijonov za območje oskrbe s pitno vodo,« je dejala predstavnica Bistre.
Ob tem je treba poudariti, da ima država v načrtu nadgraditi in na novo zgraditi le 50 kilometrov vodovodnih cevi, gre pa za istrski vodovod.
Zaradi tega so na seji kolegija županov oblikovali skupino, ki bo zaprosila za sestanek na vladi in s tem skušala pridobiti nekaj sredstev iz tega naslova.
V Ljubljano se bodo podali Alen Jevtović, direktor občinske uprave, Anton Leskovar, župan Kidričevega in predstavnik središča Bistre.