Slika je simbolična.
Skupina Perutnina Ptuj je lani beležila 342 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je skoraj 16 odstotkov več kot leto prej.

Skupaj so proizvedli in prodali več kot 113.000 ton mesa in izdelkov, kar predstavlja 11-odstotno rast, leto pa zaključili s skoraj 31 milijoni evrov čistega dobička, kar je le malenkost manj kot leta 2020.

Kot je v letnem poročilu, objavljenem na spletni strani Ajpesa, zapisal generalni direktor Enver Šišić, je bilo minulo leto zahtevno in intenzivno v smislu dinamičnih sprememb zunanjih okoliščin s pomembnim vplivom na njihovo poslovanje.

»Kljub temu smo z učinkovitim vodenjem in upravljanjem vseh poslovnih procesov ustvarili odličen poslovni rezultat,« je dodal prvi mož skupine s skoraj 4000 zaposlenimi v Sloveniji, Bosni in Hercegovini, Srbiji in na Hrvaškem.

Na povečanje prihodkov je vplival predvsem večji obseg prodaje v Bosni in Hercegovini, Srbiji in Avstriji. Prodajo izdelkov iz perutninskega mesa so povečali za dobrih pet odstotkov, tako da je dosegla skoraj 41.000 ton.

Dvig stroškov so deloma nadomestili z dvigom prodajnih cen

Kljub težkim razmeram zaradi epidemije so nadaljevali intenzivni investicijski cikel, pri čemer so za različne investicije namenili 26 milijonov evrov. Ob tem v podjetju pojasnjujejo, da epidemija živilske industrije ni prizadela tako intenzivno kot nekatere druge dejavnosti, z izjemo prodaje na področju gostinstva in hotelirstva. 

Večji vpliv kot na domačih trgih so čutili na izvoznih evropskih trgih, kjer njihove blagovne znamke niso tako močne.

Na stroškovno stran poslovanja je lani pomembno vplivala občutna podražitev energentov in strateških surovin, kot so pšenica, koruza, soja in olje. 

Dvig stroškov so deloma uspeli nadomestiti z dvigom prodajnih cen, notranjimi optimizacijami, povečanjem produktivnosti, pa tudi investicijami v krčenje proizvodnih stroškov in večjo energetsko učinkovitost.

V Bosni in Hercegovini gradijo farme

V Srbiji tako intenzivno vlagajo v infrastrukturo, zato v Bački Topoli gradijo lastne farme. Lani so zgradili prvi kompleks najsodobnejših farm z zmogljivostjo vzreje dva milijona piščancev letno, letos odpirajo še drugega. 

V omenjeno državo nameravajo do leta 2025 investirati vsaj 30 milijonov evrov, med drugim tudi v posodobitev klavnice, novo predelavo in valilnico.

V Bosni in Hercegovini načrtujejo širitev predelave za proizvodnjo klobas, avtomatizacijo klavnice in novo valilnico, na Hrvaškem pa povečanje klavniških zmogljivosti in posodabljanje proizvodnje.

V teku priprave na nadgradnjo klavnice na Ptuju

V matični slovenski družbi, ki je lani z več kot 38.000 tonami prodanega mesa beležila 184 milijonov evrov prodaje, sedem več kot leto prej, so sredi priprav na nadgradnjo klavnice na Ptuju. Gre za večmilijonsko naložbo, ki ne pomeni samo posodobitve proizvodnih linij in opreme, temveč vključuje celovito prenovo v gradbenem smislu in tehnološke opreme.

Za investicijo so že zagotovljena potrebna sredstva, v načrtu je tudi hkratna modernizacija tovarne krmil.

Skupina Perutnina Ptuj je lani na tujih trgih ustvarila kar 71-odstotkov prodaje, največ na vseh treh trgih, kjer so prisotni s svojimi podjetji, od ostalih trgov pa so največ prodali v Švico in na Kosovo.

Kljub zahtevnim razmeram na Ptuju načrtujejo nadaljnjo rast na vseh področjih in v vseh regijah poslovanja. Skupina je sicer preko obvladujoče družbe povezana z ukrajinsko skupino MHP, a zaradi aktualnih dogodkov v tej državi ne pričakuje neposrednih finančnih posledic, saj žitaric ne nabavlja od družb iz skupine MHP, prav tako ne od drugih družb iz Ukrajine, Rusije ali Belorusije.

Morebitni vplivi zaradi globalno in lokalno višjih odkupnih cen žitaric se bodo po Šišićevem mnenju najverjetneje pokazali šele v drugi polovici letošnjega leta, a je finančne učinke težko napovedati.

Starejše novice