Foto: Jernej Maroh
Letošnje trgatve so se začele že v začetku septembra. Preverite, kako je potekala ptujska trgatev modre kavčine - žametne črnine, ranfola in ziefandlerja.

Danes zjutraj, ob 10. uri se je na grajskem dvorišču začela tradicionalna trgatev modre kavčine – žametne črnine, potomke najstarejše trte na svetu, ranfola in zierfandlerja.

Cepljenki stare trte sta leta 1994 posadila Ivan Skočir in Albert Gönc, od leta 2012 pa zanjo skrbi Andrej Rebernišek.

Na grajskem griču so se ob potomki najstarejše trte na svetu zbrali ljubitelji žlahtne kapljice.
Zbrane so v uvodu nagovorili podžupan Mestne občine Ptuj Boštjan Šeruga, mestni viničar Andrej Rebernišek in aktualna ptujska vinska kraljica Lucija Kramer

Ob 30. obletnici, kar je bila potomka posajena na grajskem dvorišču, je mestni viničar Andrej Rebernišek poudaril, »da se premalo zavedamo pomena dediščine potomke stare trte, zato zahvala Mestni občini Ptuj in vinogradnikom, ki skrbijo, da trta vsako leto dobro dozori.«

Kletar Rudi Potrč je tudi letos predal posebno polnitev modre kavčine, vino potomk stare trte, ki lepo uspevajo na ptujskem grajskem griču, v Destrniku in Ljubstavi v videmski občini. Kot pritiče letnici, je letos vsaki občini podaril 24 steklenic.

Tradicionalni jesenski dogodek na grajskem dvorišču so s pesmijo obogatili pevci Moškega pevskega zbora Jezero pod vodstvom zborovodkinje Marije Stöger. 

Na trgatvi na grajskem griču pa so za škarje tudi letos poprijeli najmlajši trgači iz enote Tulipan Vrtca Ptuj, ki so skupaj z vzgojiteljicami potrgali ranfol in zierfandler.

Starejše novice