Izobraževalni sistem se sooča s pomanjkanjem učiteljev. Kako je na Ptuju?

Pomanjkanje ustrezno izobraženega učiteljstva je po ocenah Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije najbolj očiten izraz krize izobraževalnega sistema pri nas.

Sprejeti ukrepi delujejo, načrtujejo nove

Na ministrstvu priznavajo, da nekateri odhajajo iz učiteljskega poklica, prav tako pa se upokojuje vse več vzgojiteljev in učiteljev. Ocenjujejo pa, da doslej sprejeti ukrepi že učinkujejo, in napovedujejo tudi nove.

Vzgojno-izobraževalni proces v slovenskih vrtcih in šolah po zagotovilih Ministrstva za vzgojo in izobraževanje poteka nemoteno.

»To lahko kaže, da ob izrednih naporih vzgojiteljev, učiteljev in ravnateljev učinkujejo tudi že večkrat izpostavljeni ukrepi ministrstva za vzgojo in izobraževanje, kot so štipendiranje pedagoškega študija, izvajanje pripravniške sheme, večja vlaganja v sofinanciranje nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja za vzgojitelje in učitelje, uvajanje dodatnih možnosti za karierno napredovanje, lajšanje prehoda v zaposlitev za nedoločen čas za tiste, ki še ne izpolnjujejo vseh pogojev,« so navedli za STA.

Ob tem so napovedali, da načrtujejo tudi nove ukrepe, kot sta omogočanje plačanega dopolnilnega dela v višini 20 odstotkov za že zaposlene pri istem delodajalcu in širjenje nabora strokovnih delavcev, ki napredujejo v nazive.

V naslednjih petih letih bo manko še večji

Populacija zaposlenih strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju je v pomembnem deležu starejša od 55 let. V naslednjih petih letih lahko po navedbah ministrstva pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev.

Največji manko je med učitelji za dodatno strokovno pomoč in učno pomoč, učitelji matematike, fizike, kemije, računalništva in tehnike.

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je opozoril tudi na vse pogostejšo prakso, da sicer usposobljeni učitelji poučujejo tudi druge predmete, za katere niso usposobljeni, kar pa, da ne prispeva h kakovosti pridobljenega znanja.

Predpogoj za začetek spreminjanja negativnih trendov v izobraževanju je po njegovih besedah boljše vrednotenje pedagoškega dela in povečanje ugleda poklica.

Kako se s pomanjkanjem kadra soočajo na ptujskih osnovnih šolah?

O problematiki smo se pogovarjali s Tatjano Vaupotič Zemljič, ravnateljico Osnovne šole Ljudski vrt, in Bogomirjem Širovnikom, ravnateljem Osnovne šole Mladika.

Vaupotič Zemljič za Ptujinfo pravi, da imajo trenutno pokrita vsa delovna mesta, imajo pa zunanjo sodelavko za organizacijo šolske prehrane, ker je dosedanja odšla na novo delovno mesto.

Opažajo, da najbolj manjkajo učitelji fizike in naravoslovja.

»Kadrovsko smo pokriti, v tem času je izziv zaradi povečanega števila kratkotrajnih bolniških,« pove Vaupotič Zemljič.

Težava je v tem, da so vsi učitelji na Osnovni šoli Ljudski vrt obremenjeni z vsemi urami do zgornje dopustne meje, razloži.

Kratkotrajne bolniške dopuste nadomeščajo z zaposlenimi, daljše bolniški dopusti pa so velik problem, saj je med letom težko dobiti ustrezne kadre za določen čas.

»Poklic učitelja je izjemno zahteven in stresen, predvsem zaradi velikih pritiskov glede birokracije, zahtevnih staršev in vzgojne problematike, ki pogosto izhaja iz družinskih razmer.

Na drugi strani pa manjka podpore družbe in zaupanja v delo učiteljev. V obdobju pet let bo šolski sistem doživel kadrovski kolaps, saj se bo upokojilo veliko število učiteljev, novih pa ni na vidiku, tudi zaradi nestimulativne plače, ki pri učitelju začetniku znese nekaj več kot 1000 evrov,« še pove Vaupotič Zemljič.

Tudi Širovnik pove, da ima Osnovna šola Mladika zaenkrat 'srečo', saj imajo ves kader z ustrezno izobrazbo. Se pa tudi na Mladiki srečujejo s težavami, zaradi bolniških odsotnosti, zlasti daljših, saj na trgu delovne sile ustreznega kadra enostavno ni.

»Odsotnosti skušamo rešiti s študenti, pa je tudi te skoraj nemogoče dobiti. Največkrat predvsem kratkotrajne bolniške rešujemo z nadomeščanji iz kvote naših zaposlenih. V razredu tako poleg učiteljev nadomešča tako šolska svetovalna služba kot vodstvo šole. Žal to pomeni, da nam naše redno delo ostaja za popoldan, po pouku.

Zanimivo je tudi to, da ravnatelj ur nadomeščanja ne dobi plačanih, tako kot to dobijo ostali zaposleni,« pove Širovnik.

Starejše novice