Pri podružnični šoli Grajena so danes svojemu namenu predali učilnico na prostem, ki so jo izvedli v sklopu participativnega proračuna za leto 2024.
Inovativni pristopi poučevanja
Globalna učeča se družba 21. stoletja zahteva inovativne pristope poučevanja, ki neposredno vključujejo uvajanje inovativnih učnih okolij. Temu so sledili tudi na Grajeni.
Učenci podružnične šole Grajena bodo tako lahko še bolj kakovostno pridobivali znanja, veščine in spretnosti v naravi na zunanjih učnih površinah.
Učilnica na prostem je razdeljena na pedagoški del in trajnostni del. Zraven pouka in učenja bodo učenci lahko skrbeli za rastline, spremljali vremenske pojave, spoznavali žuželke ter osnove trajnostnega razvoja s pomočjo urejenega kompostnika in zbiralnika vode.
Kaj vse je bilo narejeno?
V sklopu projekta so postavili zunanje učne klopi in mize, dodatne sedalne površine na betonskih stopnicah ob šoli, visoke grede in zeliščne grede, uredili poslikavo betonskega stopnišča in zidu na desni strani šolskega igrišča, ki sta ga poslikala umetnika Aleksander Fenos in Matjaž Skaza, postavili dodatno mizo in koše za smeti, vremensko postajo in uredili potke ter zasadili grmovnice.
Vrednost projekta je 25.000 evrov.
Županja Mestne občine Ptuj Nuška Gajšek je ob odprtju učilnice povedala: »Projekt smo uredili s pomočjo občank in občanov, ki so ga izglasovali v okviru participativnega proračuna, tako da me res veseli, da smo to investicijo zaključili in jo danes predajamo svojemu namenu. Prostor je res zelo lep in je zagotovo dodano vrednost, ne samo šoli, ampak tudi širšemu okolju.«
Učencem je zaželela veliko lepih trenutkov v učilnici na prostem in uspešno 'vrtičkanje' ter se pošalila, da se veseli, da bodo lahko kmalu kakšno zelenjavo iz visokih gred tudi poskusili.
Dodana vrednost za kraj Grajena
»Izredno smo veseli, da nam je uspelo zgraditi učilnico na prostem pri naši podružnični šoli,« je povedala ravnateljica Osnovne šole Ljudski vrt in šole Grajena Tatjana Vaupotič Zemljič.
»Hvaležni smo Mestni občini Ptuj za priložnost, da smo lahko sodelovali v participativnem proračunu, hvaležni smo vsem društvom in Četrtni skupnosti Grajena, ki so bili solidarni in so podprli naš projekt. Prepričana sem, da je ta učilnica na prostem dodana vrednost kraju.«
Tukaj se bodo lahko učenci učili in igrali v času pouka ter še bolj kakovostno pridobivali znanja, veščine in spretnosti v naravi, popoldan pa bodo sem lahko prihajale družine z otroki.
Ravnateljica je poudarila, da so pri projektu pomagali tudi učitelji, starši in lokalna skupnost. Zaslužnim so bile podeljene zahvale.