Osnovna šola dr. Ljudevita Pivka, ki izvaja vzgojno-izobraževalni proces za otroke s posebnimi potrebami, je ob svetovnem dnevu Downovega sindroma pripravila pohod z modrimi baloni.
Zaščitni znak zdaj že tradicionalnega pohoda pa niso le modri baloni, pač pa tudi dve različni nogavici.
Če datum simbolno izraža genetsko posebnost tega sindroma – torej tretji dodatni kromosom na 21. paru kromosomov človeške celice, pa sta nogavici simbol ozaveščanja o Downovem sindromu.
Oblika kromosomov namreč pod mikroskopom spominja na nogavice, zato se na svetovni dan Downovega sindroma v znak podpore obujeta dve različni nogavici. Danes so jih oblekli udeleženci pohoda, pa tudi županja Mestne občine Ptuj Nuška Gajšek.
Inkluzija in podporni sistem
Društvo Downov sindrom Slovenija je ob svetovnem dnevu Downovega sindroma včeraj organiziralo strokovni posvet z osrednjo temo »Izboljšajmo podporne sisteme za osebe z Downovim sindromom«.
Predsednica društva Downov sindrom Slovenije Valerija Bužan, je poudarila, da je podpora ključna človekova pravica, ki omogoča enakopravno vključevanje v družbo.
»Vsaka oseba z Downovim sindromom potrebuje prilagojeno podporo, ki ji omogoča razvoj potencialov in kakovostno življenje. Naša odgovornost kot družbe je, da ustvarimo okolje, kjer bo ta podpora dostopna in učinkovita,« je dejala.
Za podporo in vključenost v družbo pa se zavzemajo tudi organizatorji pohoda z modrimi baloni, pa tudi ptujska občina, ki dogodek vsako leto podpre in se trudi za ozaveščanje o Downovem sindromu.
Županja se je zahvalila vsem, ki so se pohoda udeležili in otrokom, ki so pripravili čudovit kulturni program za to priložnost.
»Vsem vam ob svetovnem dnevu Downovega sindroma želim vse dobro, veliko povezovanja, kot ga vidimo danes, ko ste se zbrali v tako velikem številu in pa čim več enakopravnosti, vključenosti in sprejemanja,« je dejala Gajšek in otrokom razdelila bonbone, ki so se jih zelo razveselili.