Lina Habjanič, ptujska mestna svetnica iz vrst Levice, je ptujsko občino na decembrski seji vprašala, kaj se zgodi z lesom prazničnih dreves, ki v predbožičnem času stojijo v mestnem središču.
Ker so v mestnem središču okrašeni veliki iglavci, jo zanima, kaj se zgodi z drevesi in njihovim lesom po tem, ko drevesa odslužijo svoj namen.
V kolikor ni predvidene porabe lesenega dela dreves, predlaga, da se debla smiselno uporabijo kot površine za druženje (sedišča, plus centralna »miza« v obliki štorov).
Predlaga, da se te namesti na javne površine, v kolikor pravila dopuščajo, na primer na Panoramo ali pa na katero od drugih pogosto obiskanih javnih površin.
Kako so ji odgovorili na ptujski občini?
Občina: Odslužena drevesa se ustrezno reciklirajo
»Vsa odslužena drevesa se ustrezno reciklirajo,« je mestni svetnici odgovorila občinska uprava.
Kot pravijo, se smrekice, ki se nahajajo v loncih, presadijo v naravo.
Kdaj je pravi čas za podiranje božičnega drevesa?
Po krščanski tradiciji velja, da je za podiranje božičnega drevesa primerna dvanajsta noč po božiču. Božično drevo bi se torej naj podrlo na praznik svetih treh kraljev, ki je 6. januarja.
A nekateri s pospravljanjem božičnega vzdušja ne čakajo do 6. januarja, ampak to naredijo že pred novim letom. Manj znana tradicija narekuje, da božično drevo podremo na silvestrovo tik pred polnočjo.
Spet drugi imajo smrečice še danes postavljene in jih bodo podirali v prihodnjih dneh. Nekateri pa praznično okrasitev pustijo postavljeno vse do 2. februarja, ko praznujemo svečnico.
Kam z odpadnimi smrečicami?
Kaj lahko naredimo z že odsluženim drevescem? Odpadne umetne smrečice lahko po praznikih oddate v zbirne centre.
Še uporabne umetne smrečice in okraske, ki pa ste se jih morda že naveličali, pa lahko podarite nekomu, ki mu bodo prinašali korist ali pa jih predate v kotiček ponovne uporabe.
»Prava drevesca lahko osušena uporabite za kurjavo ali pa jih lahko razsujete po vrtu. Če te možnosti nimate, lahko manjša drevesca razžagate in jih odložite med biološke odpadke,« svetujejo na komunalnem podjetju Snaga.
Posamezniki lahko večja prava drevesa predajo v zbirne centre pod zeleni odrez.
Odpadne praznične smrečice lahko tudi koristno uporabimo
Med tem, ko je pri nas še vedno praksa, da večina smrečic sklene svoj življenjski krog v pečeh ali zabojnikih, namreč v tujini že poznajo številne zanimive prakse, kako odslužena drevesca spremeniti v kaj koristnega.
Iz naravnega božičnega drevesa lahko tako na primer nastanejo zanimive ptičje krmilnice ali leseni podstavki. Z dišečimi smrekovimi vejicami pa lahko napolnite tudi dišavne vrečke ali pa jih uporabite na zimskem vrtu.
Pred leti pa so denimo v Nemčiji poskusili še z nekoliko drugačno ekološko idejo. Kot je razvidno iz spodnjega posnetka, so odslužena drevesca po praznikih odnesli kar v živalski vrt.
Tam so se z njimi posladkali predvsem sloni, privoščili pa naj bi jih tudi kamelam, jelenom, srnam in ovcam. Berlinskemu živalskemu vrtu so nato sledili še drugi živalski vrtovi in pozvali ljudi, da k njim prinesejo ta praznični odpadek.