Lina Habjanič, ptujska mestna svetnica iz vrst Levice, je ptujsko občino na decembrski seji vprašala, ali se je kot enega od morebitnih ukrepov za pomoč pri sanaciji onesnažene zemljine na ptujskem področju razmislilo oziroma se razmišlja o možnosti zasaditve industrijske konoplje.
Kot je dejala, bi lahko razmislili o konoplji kot eni izmed rastlin, ki se lahko uporabi za odstranjevanje težkih kovin iz onesnažene zemlje.
Kako so ji odgovorili na Mestni občini Ptuj?
Občina: Analize tal ne kažejo onesnaženosti, ki bi jo bilo treba posebej obravnavati
Na ptujski občini pojasnjujejo, da so v postopku priprave občinskega programa varstva okolja Mestne občine Ptuj za obdobje 2022-2027 s strokovnjaki preverjali tudi stanje tal na območju občine.
»Glede težkih kovin je bilo izpostavljeno, da analize tal ne kažejo onesnaženosti, ki bi jo bilo potrebno posebej obravnavati, saj so v nizkih koncentracijah tudi težke kovine pomembne kot mikrohranila za rastline, toksične pa bi bile le v velikih količinah,« razlagajo.
Tla tudi po poplavah primerna za kmetijsko rabo
Po mnenju strokovnjakov Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj so tla na območju Mestne občine Ptuj primerna za kmetijsko pridelavo.
Stanje bi se lahko spremenilo po nedavnih poplavah, a na občini pojasnjujejo, da ni prišlo do večjega razlivanja Drave.
»V času, ko je poplavljala Meža na Koroškem in s sabo nosila največ škodljivih sedimentov, na območju Mestne občine Ptuj nismo imeli večjega razlivanja Drave po kmetijskih površinah,« so zapisali v odgovoru na svetniško vprašanje.
Kot pravijo, do sedaj na območju ptujske občine torej ni bilo ugotovljenih visokih koncentracij težkih kovin.
»V primeru, če bi se takšne koncentracije ugotovile, pa bi bilo vsekakor treba ukrepati, po nasvetu strokovnjakov tudi s sanacijo z bioremediacijo ali fitoremediacijo,« dodajajo. A oboje je še v fazi preizkušanja.
SDS opranoglavci seveda moramo kontrirati. Že iz navade...