Spomladi, ko se temperature zraka zvišajo, se na ceste ne vrnejo zgolj motoristi, ampak tudi kolesarji. Da bi nad kolesarjenjem navdušili tudi najmlajše, je družba Butan plin s partnerji pripravila projekt Varno na kolesu, kjer so sodelovali tudi osnovnošolci 25. šol iz Podravske regije in bili pri tem zelo uspešni.
Izstopali so predvsem učenci Osnovne šole Ormož, Osnovne šole Sveti Tomaž in Osnovne šole Antona Bezenška Frankolovo.
Projekt Varno na kolesu je družba Butan plin s partnerji letos organizirala že enajstič. Želijo si, da bi kolo za otroke postalo ali ostalo uporabno in želeno prevozno sredstvo tudi v kasneje v življenju.
Poleg tega hočejo otroke spodbuditi k aktivnemu preživljanju prostega časa in varni udeležbi v prometu. Projekt je namenjen tako tistim, ki se šele pripravljajo na opravljanje kolesarskega izpita, kot tudi tistim, ki so že aktivni kolesarji.
Teoretično znanje je dobro prepletati s praktičnim
Učenci sodelujočih šol, ki se pripravljajo na opravljanje izpita, so morali opraviti naloge oziroma aktivnosti iz treh zadanih tematskih sklopov, in sicer Priložnosti za varno kolesarjenje v mojem kraju, Najpogostejši prekrški kolesarjev in Trajnostna mobilnost.
Poleg tega so morali organizirati eno dejavnost, ki vključuje medgeneracijsko povezovanje oziroma povezovanje z lokalno skupnostjo. Glede na zadane sklope so učenci Osnovne šole Sveti Tomaž izdelali maketo. Z njo so zelo natančno prikazali prometno situacijo, s katero se srečujejo ob prihodu v šolo.
Poleg tega so pripravili video, s katerim so predstavili prometne znake in pravilno upoštevanje le-teh med izvedbo krajše kolesarske poti v okolici šole. Ob tem so poudarili, da je praktično znanje tisto, ki jim pomaga pri boljšem razumevanju snovi na področju prometne vzgoje. Učenci so v šolo povabili tudi svoje dedke in babice ter se z njimi pogovarjali o tem, kdaj so dobili prva kolesa in o njihovih dogodivščinah pri vožnji.
Z umetnostjo je mogoče ozaveščati o prometni varnosti
O tem so se prepričali učenci Osnovne šole Antona Bezenška Frankolovo, ki so se preizkusili v likovno-literarnem natečaju, kjer so s pesmicami in risbicami opozorili na pomen kolesarske čelade in druge pomembne vidike varnosti.
To dokazuje, da je z umetnostjo mogoče tudi ozaveščati o prometni varnosti.
Učenci prekolesarili že več kot 4000 kilometrov
Projekt je namenjen tudi tistim, ki so že aktivni kolesarji, saj so v okviru projekta Varno na kolesu nabirali prevožene kilometre. Do sedaj so učenci Osnovne šole Ormož s starši, starimi starši pa tudi učitelji na šolskih izletih, prekolesarili že več kot 4000 kilometrov.
Učenci Osnovne šole dr. Jožeta Pučnika Črešnjevec pa so prekolesarili skoraj 620 kilometrov.
V maju razglasitev nacionalnih zmagovalcev
Na razpisu programa Varno na kolesu so na tem območju sodelovale tudi: Osnovna šola Žetale, Osnovna šola dr. Jožeta Pučnika Črešnjevec, Osnovna šola Fram, Osnovna šola Dušana Flisa Hoče, Osnovna šola Miklavž na Dravskem polju, Podružnica Dobrovce, Osnovna šola Benedikt, Osnovna šola Lovrenc na Pohorju, Osnovna šola Sladki Vrh, Osnovna šola Sveti Tomaž, Osnovna šola Ormož, Osnovna šola Ivanjkovci, Osnovna šola Kidričevo, Osnovna šola Partizanska bolnišnica Jesen Tinje, Osnovna šola Janka Padežnika Maribor, Osnovna šola Cirkovce, Osnovna šola Ludvika Pliberška Maribor, Osnovna šola Olge Meglič, Osnovna šola Martina Konšaka Maribor, Osnovna šola Selnica ob Dravi, Osnovna šola Središče ob Dravi, Osnovna šola Hajdina, Osnovna šola Pesnica, Osnovna šola Majšperk in Osnovna šola Antona Bezenška Frankolovo.
11. maja bo v SiTi teatru v Ljubljani razglasitev nacionalnih zmagovalcev 11. sezone projekta Varno na kolesu.