Zgroženi bralci so opažanja o dogajanju v času kosil na eni izmed pomurskih osnovnih šol javno delili v komentarjih pod člankom o iznašanju kosil iz šol v občini Radenci, po tem, ko smo poročali, da je župan Roman Leljak zaposlenim na šoli zaradi ustvarjanja velike izgube začasno prepovedal tržno dejavnost oziroma iznos kosil.
Govora je bilo o Osnovni šoli Tišina, kjer naj bi se zaposleni neprimerno vedli do otrok. Zbadali naj bi jih zaradi teže ter jim zaradi tega ne bi dali 'repete', poleg tega naj bi otroci, ki pri kosilu ne želijo pojesti juhe, bili obravnavani drugače kot ostali.
Kaj so v komentarjih zapisali bralci?
»Sodelavkin otrok hodi na Osnovno šolo Tišina, je namreč mati samohranilka in mi je že nekaj časa nazaj omenila, kakšno nizkotno obnašanje imajo kuharji do otrok, še posebej, ko otrok sprašuje, če lahko dobi malo več hrane, odgovor je tak, da se mi nabirajo solze in mi je težko pri srcu, povedo mu namreč: 'Poglej se, kako si debel', žalost, na tak način ga odslovijo. Najhujša je baje neka pomočnica iz Tropovec, ki dnevno terorizira otroke,« se glasi en zapis.
Sledil je komentar o podobni izkušnji ...
»Tudi moj otrok je bil v kuhinji na Osnovni šoli Tišina deležen nedopustnega postopanja kuharice, ki mu je zaradi tega, ker ni jedel gobove juhe, dodelila samo on majhen košček mesa, z utemeljitvijo: 'Če ne ješ juhe tudi mesa ne boš dobil!' Vsi ostali otroci so pa dobili dva kosa mesa na krožnik. Tako da je tudi tisti kos mesa ki je pripadal mojemu otroku, bil v kantici za kosilo od nekega kuharja ali pa učitelja. Pa naj izpostavim, kolesa od kuharjev, so ko odhajajo domov tako navešena z vrečkami, da imajo mehke prednje gume, in komaj da lahko zavijajom, ko gredo z šolskega dvorišča. Tisti, ki vozite otroke v vrtec na Tišino, v ponedeljek to poglejte!«
Durič: V jedilnici ni težav
V uredništvu smo se obrnili na vodstvo Osnovne šole Tišina, da bi preverili informacije, ki so se pojavile na naši spletni strani.
Ravnatelj Janko Durič pravi, da v jedilnici ni težav in odločno nasprotuje morebitnemu žaljivemu odnosu zaposlenih do učencev.
Njegov odgovor objavljamo v celoti:
»Kot odgovorna oseba zavoda Osnovne šole Tišina, Podružnične šole Gederovci in Vrtca Plavček odgovarjam na zastavljena vprašanja.
V uvodu želim povedati, da smo vodstvo zavoda, strokovni in tehnični delavci vzor mladim v vsem, poleg vzgoje in izobraževanja učenke in učence vzpodbujamo tudi pri odnosu do prehrane, pri pripravi pogrinjka, samem prehranjevanju in pospravljanju ostankov hrane, da se te čim manj zavrže.
V jedilnici šole ni težav, učenci lahko dobijo repete, tako da zaposleni v kuhinji upoštevajo normative za količino obroka pri učencih razredne in predmetne stopnje.
Težava nastopi, ko učenci včasih ne jedo vsega kosila, od juhe do glavne jedi s prilogo in sladice, ampak bi radi večjo količino samo ene vrste hrane (na primer več sladice – palačink), s katero pa najbrž ne morejo nadomestiti potrebe po sitosti.
Učenci se pogosto zgledujejo eden po drugem in ne jedo pripravljene juhe, zato jih delavci v kuhinji in učitelji pogosto spodbujajo, da vsaj poskusijo nove jedi, juhe, priloge in drugo, jih pa ne silijo pri določeni vrsti hrane.
Nasprotujem morebitnemu žaljivemu odnosu zaposlenih do učencev, ne glede na njihovo težo jim odrasli moramo biti vzor.
Za pripravo hrane in pestrih jedilnikov skrbijo člani komisije za šolsko prehrano, pri tem pa imamo sprotno strokovno podporo Območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje Murska Sobota.«