Na gradu Vurberk so julija začeli z obsežnejšimi obnovitvenimi deli na obzidju, pri tem pa so tudi uredili ploščad nad tribuno. Po besedah župana občine Duplek Mitje Horvata je ključna sanacija obzidja za odrom, kjer je zazevala večja razpoka in grozila s porušitvijo objekta.
»Gre za prva večja obnovitvena dela na gradu, odkar je ta v občinski lasti. Očistili smo rastje, ki je najedalo in dodatno povzročalo propadanje zidov. Te zdaj pod budnim očesom zavoda za varstvo kulturne dediščine obnavljamo. Najbolj nujno pa je bilo sanirati razpoko na obzidju za odrom, zato smo tudi urgentno zaprosili za pomoč ministrstva za kulturo,« je za STA povedal župan.
Vrednost del zaenkrat ocenjujejo na okoli 150.000 evrov, od tega bo ministrstvo za kulturo prispevalo 56.000 evrov.
Grad Vurberk je bil prvič omenjen leta 1238 in je bil v lasti grofov Hollenburgov ali gospodov Vurberških. Proti koncu 17. stoletja so ga Herbersteini spremenili v lovski dvorec.
Po prvi svetovni vojni pa je ruski Rdeči križ v gradu uredil sanatorij za pljučne bolezni, ki je deloval vse do druge svetovne vojne.
Med drugo svetovno vojno so Nemci grad preuredili v nacistično politično šolo, februarja 1945 pa so ga zavezniki bombardirali in hudo poškodovali.
Danes sta ohranjena le še renesančni utrdbeni obroč in obzidje s stolpi in vhodom z renesančnim portalom, na katerem je še viden vurberški grb s črvom ali zmajem.
V zadnjih letih je na gradu gostinski lokal, prirejajo pa tudi koncerte in druge prireditve. Župan Horvat je pojasnil, da so obnovitvena dela načrtovali tako, da bi čim manj posegali v načrtovani koledar prireditev.
Notranjost grajskega dvorišča, ki služi kot prizorišče za koncerte na prostem, bo po njegovih besedah pripravljena na obiskovalce do konca tega tedna, ko je napovedan prvi koncert. Dela na zunanji strani obzidja pa bodo predvidoma zaključena do konca septembra.
Med obnovitvenimi deli se je sicer izkazalo, da bodo potrebni še dodatni posegi, zato se z ministrstvom za kulturo dogovarjajo za dodatna sredstva za dodatna dela.