Otroci umorjene 33-letne S. A. trenutno živijo pri babici, a jim bo potrebna širša družbena pomoč, saj je družinska hiša obremenjena s krediti, stroškov pa je veliko.
Otroci živijo z babico in invalidnim bratom pokojne S. A.
Z babico in njenim 42-letnim invalidnim sinom, pri katerem je bila pokojna Sabina zaposlena kot družinska pomočnica, zdaj živijo še štirje malčki.
Vsi štirje različno, glede na starost, dojemajo, kaj jih je doletelo med petkom, 22. marca, ko so nazadnje videli svojo mamo, petkom, 5. aprila, ko so jo našli umorjeno, in ponedeljkom, 15. aprila, ko so se od nje za vedno poslovili na pokopališču v Vidmu pri Ptuju.
Starejši trije otroci, ki so stari 13, deset in osem let, so se nekako že sprijaznili z materino smrtjo in tem, da morajo živeti naprej, najhuje pa je najmlajšemu, ki bo šele čez nekaj mesecev upihnil drugo svečko.
Pri skrbi za otroke pomaga tudi teta z družino.
O zetu nič slabega
Mama kruto umorjene S. A. o svojem zetu, s katerim bi njena hčerka 17. maja letos obeležila prvih deset let zakona, ni imela slabih besed.
»Lahko bi dejali, da je bil duša od človeka, vse je naredil in je odlično skrbel za vso družino. Nihče ni slišal, da bi se kadarkoli sporekla ali, bog ne daj, pretepala. Bili so idilična družina brez najmanjših zapletov. Tudi zato si človek nikoli ne bi pomislil, da bi lahko kaj takega storil,« razlaga.
V pogovoru je dodala, da osebno nikoli ni videla ali karkoli vedela o morilki svoje hčerke, ki je bila zetova sodelavka.
Kaj se je dogajalo v času domnevnega izginotja?
Kaj se je pravzaprav dogajalo v tistem času, ko naj bi S. A. napisala poslovilno pismo in zapustila svoje otroke ter moža, nam je razložila kar njena mama.
»Poklicala me je in me prosila, če bi jima popazila otroke. Dejala sem, da seveda, enako kot vedno, ko so potrebovali varstvo. Že okrog štirih popoldan sta mi pripeljala otroke in ju sploh nisem spraševala, kam gresta, saj me to nikoli ni zanimalo. Zvečer, okoli pol devetih, me je še poklicala in dejala, da čez eno uro prideta. Ko pa jih ob pol desetih in tudi pozneje ni bilo, mi je vse skupaj postalo malo sumljivo. Zato sem klicala njo, a je zvonilo v prazno, nato sem klicala še njega, pa se tudi on ni oglašal.
Pozneje je sicer poklical na hčerin telefon in mi ga je ona dala, da sem vprašala, kaj se dogaja. Rekel mi je, da ne bosta nocoj prišla, ker je Sabina preveč pila. Ko sem mu dejala, da mali nima flaške, mi je odvrnil, da jo bo on pripeljal. Vse skupaj je bilo še bolj sumljivo, ko je pripeljal stekleničko in čeprav so otroci stali med vrati, sploh ni prišel v hišo, kar se prej nikoli ni zgodilo. Dal je flaško in mleko, zgodaj zjutraj pa je pripeljal še polnilec za hčerin telefon in ga pustil na oknu,« je povedala.
Razložila je, da je okoli pol desetih znova klicala hčerko, ki pa se pričakovano ni oglašala. O tem je obvestila drugo hčerko, ki jo je prav tako klicala in ji pisala sporočila, a odgovora ni bilo.
»Ko je zet okoli treh popoldan prišel iz službe, me je poklical in dejal, če sem se kaj slišala s hčerko ter da je ni doma. Vprašala sem ga, če sta se zvečer kaj sporekla, a je dejal, da ne. Dodal je, da sta se ob njegovem odhodu v službo dogovorila, da popoldan skupaj prideta po otroke. Še ljubčka sva si dala, je dejal.
S hčerko sva ga prepričali, da je vse skupaj prijavil policiji, saj tega sam ni nameraval, pozneje pa se je vse odvijalo po sedaj že znanem scenariju.«
Bodo otroci tudi v prihodnje ostali pri babici?
Otroci so tako sedaj pri babici, od koder jih vozijo v vrtec in šolo v Markovce in tako bo najmanj do konca tega šolskega leta.
Pozneje pa bodo, skupaj s Centrom za socialno delo Spodnje Podravje, s katerim, kot pravi babica, odlično sodelujejo, vse skupaj urejali za naprej.
Babica nima ničesar proti, da bi otroci ostali pri njej, seveda pa ne nasprotuje niti, če bi se preselili v Cirkovce, kjer bi za njih skrbela teta, mamina starejša sestra.
Vsi si želijo, da bi otroci ostali skupaj, je pa še veliko drugih nedorečenosti, saj je družina gradila veliko hišo in bo sedaj treba vračati kredite, otroci pa tudi odraščajo in marsikaj potrebujejo, zato bo potrebno veliko sredstev.
V tej situaciji je jasno, da si ti štirje otroci zaslužijo širšo družbeno pomoč, ki jo vsekakor potrebujejo.
Družini so po smrti S. A. pomagali tudi prijatelji
Prijateljica umorjene S. A. in frizerka Manuela Murko iz Vidma je povedala, da je šokantna novica o kruto umorjeni prijateljici v njej sprožila zelo globoka čustva, zato se je odločila, da pomaga.
Na profilu svojega frizerskega salona je zagnala akcijo zbiranja denarja, ki so ga že predali babici.
»Moram priznati, da me je to še bolj povezalo z nesrečno zgodbo, hkrati pa nisem imela izbire pobega od negativnih misli in pogovora o dogodku. Denar je zagotovo v pravih rokah. Verjamem, da otrokom to sploh ne igra vloge, je najmanj pomemben, saj bi rabili samo ljubečo roko svoje mamice, ki jo bodo pogrešali celo življenje.
Otroci so v tej zgodbi največje žrtve in za njih se psihični pritiski komaj začenjajo, boj nad skrbništvom in obsodba očeta. Žalostno. Denar je res najmanj, kar smo kot ljudje lahko prispevali, smo pa pokazali svojo srčnost in povezanost. Še vedno smo ljudje, ki znamo stopiti skupaj.«
Umor načrtovala in izvedla partner in njegova sodelavka
Spomnimo. Policisti so z zbiranjem obvestil ugotovili, da sta bila osumljenca sodelavca, ki sta se zbližala in sta zaradi nezadovoljstva v svojih partnerskih zvezah, načrtovala umor 33-letne partnerke osumljenca.
Dogovorila sta se, da bo osumljeni svojo ženo, 22. marca, pripeljal na predhodno dogovorjen kraj v bližini Kidričevega, kar je osumljenec tudi storil. Na tem mestu je tedaj že čakala osumljenka.
Ob vstopu iz vozila je 33-letnica iz okolice Lenarta pristopila do žene osumljenega in jo z ostrim predmetom večkrat zabodla. Šlo je za nož.
Takoj zatem jo je odvlekla do mesta, kjer jo je zakopala.
Skupaj z osumljenim sta se iz kraja dejanja odpeljala. Naslednji dan po izvršenem kaznivem dejanju je osumljeni na policijski postaji prijavil pogrešanje.
Z zbiranjem obvestil je bilo ugotovljeno, da je poslovilno pismo, ki ga je ob prijavi pogrešane, policistom izročil osumljeni, v ta namen že predhodno napisala osumljenka in ga še pred izvršitvijo kaznivega dejanja izročila osumljencu.
Pomoč za otroke
Vsi, ki želite pomagati štirim otrokom, ki so ostali brez mame in očeta, lahko denarno pomoč nakažete na transakcijski račun Sklada Ivana Krambergerja št. SI56 02922-0019831742, s pripisom za »štiri sirote«, sklicna številka 7268.
Pomagate lahko tudi s SMS donacijami. Pošljite SMS na 1919 z vpisano ključno besedo KRAMBERGER5, da boste prispevali pet evrov ali z vpisano ključno besedo KRAMBERGER10, da boste prispevali deset evrov.
Nečesa vseeno ne razumem. Ali sta kanaliji mislili, da trupla Sabine nikoli ne bodo našli? Bedaka!