Leta 2022, predvsem v prvi polovici leta, smo bili priča rekordnim cenam nepremičnin. Na visoko rast cen so poleg razmeroma velikega povpraševanja vplivali predvsem še vedno premajhna ponudba novogradenj, občutna rast gradbenih stroškov in visoke cene zemljišč za gradnjo.
V lanskem polletno poročilu geodetske uprave so zapisali, da je slovenski nepremičninski trg že dosegel vrh nepremičninskega cikla in da prehaja v fazo upočasnitve oziroma ohlajanja trga.
Se je napoved uresničila? Pri mariborskih nepremičninskih agencijah smo preverili, kakšno je ob začetku leta 2023 stanje na nepremičninskem trgu.
Rast cen se je umirila
V agenciji INSA nepremičnine so za Mariborinfo pojasnili, da so cene nehale naraščati že lani v drugi polovici leta, kar velja tako za rabljena, kot za nova stanovanja. To je trend, ki se nadaljuje ob vstopu v novo leto.
»V začetku letošnjega leta se nadaljuje trend, ki mu sledimo že vsaj pol leta oziroma več,« je povedal direktor Branko Potočnik: »Cene so se umirile, prav tako povpraševanje.«
Tudi v podjetju Galea nepremičnine so povedali, da se trend rasti cen stanovanj v Mariboru in okolici na začetku letošnjega leta postopoma umirja: »Cene ne rastejo več tako kot v lanskem letu. Postoma se cene umirjajo.«
Pojasnjujejo, da je to posledica inflacije in dviga obrestnih mer hipotekarnih kreditov: »Ljudje so postali bolj previdni, drugače pa večjih pretresov ni občutiti in tudi v kratkem jih ne pričakujemo.«
Je povpraševanja še vedno več kot ponudbe?
Kot navajajo v INSA nepremičnine, se je povpraševanje lani umirilo, kar pa ne pomeni, da zanimanja za nepremičnine ni.
»Po izredno velikem povpraševanju, kateremu smo bili priča v letu 2020 in 2021, ki je bilo posledica tako zaprtja dejavnosti, kot tudi dodatkov, izplačanih v »koronskem obdobju«, se je trg lani začel umirjati,« pojasnjuje Potočnik: »V tem trenutku lahko rečemo, da ponudba nekaterih rabljenih nepremičnin že presega povpraševanje.«
Dodaja, da povpraševanje ostaja visoko, vendar so kupci bolj preudarni: »Pred odločitvijo o nakupu si ogledajo več nepremičnin, zviševanja cen s strani kupcev skoraj več ni, večkrat se o končni ceni stranke pogajajo.«
Ustalile so se tudi cene najemnin, najemnih stanovanj še vedno primanjkuje
Tudi cene najemnin so se ustalile. »Najemnih stanovanj še zmeraj primanjkuje, predvsem lepo urejenih, po normalnih cenah,« pojasnjuje direktor INSA nepremičnine.
Stanovanja, ki jih je zgradil Stanovanjski sklad Republike Slovenije na Studencih so oddana, prvi najemniki se bodo vselili februarja.
»Večinoma gre za družine, ki prvič rešujejo svoj stanovanjski problem, zato vpliv na najemni trg še ni znan,« dodaja Potočnik: »Če so mladi ljudje do sedaj živeli pri starših, ne pričakujemo velikega vpliva na najemni trg.«
Tudi v podjetju Galea nepremičnine izpostavljajo, da je v Mariboru in okolici drastično pomanjkanje stanovanjskih enot, ki ga v kratkem ni možno odpraviti.
»Stanje na trgu, kakršnemu smo bili priča v minulih dveh letih, ni normalno stanje«
»Trg se je že umiril,« poudarja Potočnik: »Stanje na trgu, kakršnemu smo bili priča v minulih dveh letih, ni normalno stanje.«
Ob tem dodaja, da padca cen nepremičnin glede na visoko inflacijo in podražitve, tako materialov, kot storitev, ne pričakuje: »To pa ne pomeni, da nekateri lastniki, ki od prodaje pričakujejo preveč, cene ne bodo prisiljeni korigirati navzdol, če bodo nepremičnino želeli prodati.«
»V bližji prihodnosti večjih premikov ali pretresov ne pričakujemo,« menijo tudi v Galea nepremičnine: »Morda se ne kupuje več tako hektično kot v časih, ko so bile obresti nizke, ampak bolj premišljeno, bolj razumno.«
Je zdaj pravi časa za nakup nepremičnine?
Direktor INSA nepremičnine pojasnjuje, da pravi čas za nakup stanovanja, ki ga kupujete zase, ni odvisen od stanja na trgu: »Odvisen je od vaših potreb, življenjskih okoliščin in zmožnosti.«
»Kaj vam pomaga, če so cene nepremičnin nizke, vi pa nimate službe in niste kreditno sposobni? Če se stiskate v garsonjeri z otrokom in pričakujete še drugega, najbrž ne boste čakali še nekaj let, v upanju, da bodo cene padle?« se sprašuje.
Nepremičnina je dobra naložba
»Tisti, ki nepremičnino potrebujejo, jo bodo kupili, če so cene visoke ali če so cene nizke,« pravijo v Galea nepremičnine in dodajajo, da dolgoročno cene nepremičninam rastejo in tako je nakup nepremičnine dolgoročno vedno dobra investicija.
Tudi Potočnik iz INSA nepremičnine izpostavlja, da je nepremičnina zanesljiva naložba, ki je večinoma donosna na dolgi rok – nakup in hitra prodaja z zaslužkom uspe le redko.
»Če nameravati vložiti sredstva v nepremičnino dolgoročno, pa lahko primerjate cene izpred dobrih desetih let, ki so po podatkih Statističnega urada zrasle za skoraj 50 odstotkov,« razlaga: »K temu dodate še 120 najemnin in primerjate z desetletnim depozitom.«
Poudarja, da je kljub davku in vplačilu v rezervni sklad nepremičnina odlična naložba.