Dijaki na ogledu v garaži Alpha Tauri, kjer so si ogledali dirkalnik Daniela Ricciarda ter spoznali proces priprav na kvalifikacije.
Le kdo na pozna Formule 1? Skorajda ni mladostnika, ki si ne bi kdaj zaželel sesti v dirkalnik. Ptujski dijaki sicer v dirkalnik niso sedli, še bolje - sami so ga izdelali in pri tem poželi izjemen uspeh.

Milan Klemenc je predsednik F1 in Schools Slovenia. Klemenc, ki je obenem ptujski mestni svetnik, je v svet formule vstopil kot novinar. Od takrat potuje po svetu in obiskuje tista najbolj kultna dirkališča.

Skozi leta poročanja je prišel v stik z Andrewom Denfordom in Willom McKeownom, ustanoviteljema globalnega F1 v šolah. 

Tako se je porodila ideja - tudi slovenski dijaki in osnovnošolci bi lahko širili svoja znanja na tem področju. 

Izjemen uspeh ptujskih dijakov! 

Gre sicer za projekt, ki se bo izvajal vseslovensko, odvisno od šol, ki se bodo odločale za sodelovanje. A temelji se postavljajo na Ptuju, s ptujskimi šolami. 

F1 in Schools je tako podmladek moštvenega duha F1, ki navdihuje mlade. Od konstrukterjev, oblikovalcev, celo do urejanja sponzorstev - za vse to poskrbijo mladi. 

Letos so bili ptujski dijaki strojne šole v Singapurju, kjer so se udeležili tekmovanja, ki je potekalo med vsemi šolami v projektu. Slovenija je sodelovala prvič. Sodelovali je 68 ekip iz 54 držav, mlada ptujska ekipa, sicer še popolnoma neizkušena na takih tekmovanjih, pa je dosegla zavidljive rezultate. 

Strojna šola je sestavila ekipo dijakov, med njimi Luka Vrtič, Jaka Glažar, Jure Rudolf, Janez Šmigoc in Marko Šalamon, podpirala pa sta jih dva mentorja, Gregor Gojkošek in Danijel Bedenik. 

Ta skupina je izdelala svoj model dirkalnika za dirkanje po 20 metrov dolgi stezi, pogon dirkalnika je stisnjen plin, dirkalnik pa mora progo prevoziti v manj kot eni sekundi. Dijaki morajo za udeležbo na tekmovanju pridobiti sponzorje in v sklopu tega tudi dodelati poslovni načrt, kjer imajo desetminutno predstavitev v angleškem jeziku o tem, kako so zbrali sponzorje, kakšne inženirske rešitve so ponudili, inovacije ...

Ptujski dirkalnik je bil hiter kot blisk

Ekipa pa je že na svojem prvem takem tekmovanju dosegla prav zavidljiv rezultat. Ptujski ekipi je uspelo sestaviti tretji najhitrejši dirkalnik F1 in Schools na svetu! 

Skupni rezultat naše ekipe jih je uvrstil na 21. mesto, kar je prav tako odlična iztočnica. 

Dijake počastila tudi Nuška Gajšek

Dijake pa je danes, 9. oktobra, v Mestni hiši sprejela Nuška Gajšek, županja. 

»Se spomnim, ko ste prišli projekt predstavljat v pisarno spodaj in sta bila tisti vaš entuziazem in predanost temu projektu res nalezljiva. Mi je res v veselje in čast, da vam lahko danes čestitam za tako izjemen uspeh,« je županja dejala na sprejemu. 

Milan Klemenc, predsednik F1 in Schools Slovenia je pohvalil perfekcionizem in predanost projektu dijakov. 

»Pojavili smo se na zemljevidu, kjer nas vrsto let ni bilo prisotnih,« je dejal Klemenc in dodal, da so taki projekti edinstvena priložnost za pridobivanje novih znanj mladostnikov. Mnogi se lahko na določenem področju celo najdejo in svoja znanja še nadgrajujejo in razvijajo. 

Na svoj uspeh pa so, kakor se spodobi, ponosni tudi dijaki. Luka Vrtič, vodja ekipe in dijak ptujske strojne šole, je dejal, da je bila udeležba na tekmovanju izjemno doživetje. Neprespane noči, obilica novega znanja, a na splošno izjemna izkušnja. 

»Formula ima neverjetni pospešek, iz nič pa do približno osemdeset kilometrov na uro v manj kot eni sekundi,« razlaga Luka in doda, da gre za izjemno precizen projekt, kjer se pozna vsaka najmanjša napaka. 

Sprejem županje je tako za dijake pika na i, je potrditev, da so delali dobro in potrditev, da imajo v lokalnem okolju podporo lokalnih podjetij, šole in občine. 

»Kolikor smo se pogovarjali z drugimi ekipami, vsi žal nimajo te možnosti, vsi žal nimajo te podpore svoje okolice, tudi mestnih voditeljev,« je dejal Luka. 

Komentarji (1)

BULDOG MALJEVAC (ni preverjeno)

Milan Klemenc pojma nima o tem...

Starejše novice