Nova seja Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj, na kateri so razglabljali tudi o prometni statistiki Ptuja, se je odvila včeraj.
Za lansko leto je prometna statistika slabša, kot je bila leta 2020, a v primerjavi s prejšnjimi leti vseeno boljša.
Pri tem je predsednik sveta za preventivo in vzgojo v prometu Franc Kozel izpostavil voznike avtobusov. Ti so lani, presenetljivo, povzročili kar sedem prometnih nesreč, leto poprej pa le eno.
Tudi posledice prometnih nesreč so postale hujše, a predvsem pri voznikih osebnih avtomobilov in pešcih.
Mladostniki niso problematični, večja težava so starostniki
Na Ptuju ugotavljajo, da mladostniki niso problematični udeleženci v prometu. Nekoliko večkrat so v prometne nesreče vpleteni mladi vozniki, ti so stari med 18 in 24 let, bili so udeleženi v sedmih prometnih nesrečah več, kot leto poprej.
Največji skok v statistiki so zabeležili pri starostnikih, starejših nad 64 let. Ti so bili lani udeleženi v enajstih prometnih nesrečah več, kot leto poprej.
Največ prometnih nesreč se na našem območju zgodi ob ponedeljkih in torkih, najmanj pa ob nedeljah.
Med pogostejšimi vzroki pa alkohol
A kakšni so vzroki za prometne nesreče na območju Ptuja? Iz slovenskega povprečja štrlimo pri nepravilni strani vožnje. Prometne nesreče se sicer dogajajo tudi zaradi neprilagojene hitrosti, a smo pod slovenskim povprečjem.
Na Ptujskem pa precej radi tudi izsilimo prednost, na tem področju smo močno nad slovenskim povprečjem. Tudi upoštevanje varnostne razdalje nam ne gre od rok.
Med vidnejšimi razlogi za nesrečami na našem območju pa je tudi alkohol. V lanskem letu je bilo kar 23 povzročiteljev prometnih nesreč vinjenih, kar je en več kot leto poprej.
Sicer se je pa stopnja alkoholiziranosti znižala.
Na Ptujskem najbolj ranljivi pešci, kolesarji, vozniki enoslednih vozil
Tomislav Sledič iz Policijske postaje Ptuj je izpostavil, da so na našem območju v prometu najbolj ranljivi pešci, kolesarji in vozniki enoslednih vozil.
Lani so obravnavali eno smrtno prometno nesrečo, v kateri je umrl kolesar, dva kolesarja sta bila huje poškodovana, dva pešca sta bila huje poškodovana.
V celotnem lanskem letu je bilo šest oseb huje poškodovanih. Glede na statistiko opazimo, da so bili kar štirje od teh kolesarji ali pešci.
Sledič je izpostavil tudi obdobje pusta in s tem povezanih zabav. V teh obdobjih opazijo, da vozniki več pijejo.
Kaj je vizija nič?
Omenil je tudi, da smo šele v začetku mesca februarja, na ptujskih cestah pa se je že zgodila prometna nesreča s hujšimi poškodbami.
Do te je prišlo na Zagrebški cesti, ko je 29-letni voznik osebnega avtomobila na zaznamovanem prehodu za pešce trčil v 61-letno peško. Ta se je hudo telesno poškodovala.
Kljub temu pa letos na našem območju vlada, kot je dejal Kozel, vizija nič. Te se bo držalo več občin, veli pa, da se mora število žrtev prometnih nesreč razpoloviti.
Kaj točno to pomeni za nas? Pomeni, da je letošnji cilj, da smo na območju Ptuja brez prometnih nesreč s smrtnim izidom in da zabeležimo največ štiri hudo poškodovane. Ena huda poškodba pa se je letos že zgodila.
K uresničitvi te vizije pa v največji meri pripomoremo vozniki sami.