Foto: občina Kidričevo
V Kidričevem so potrdili podlage za razvoj mesta.

V Kidričevem so nedavno potrdili posebne strokovne podlage za prvo fazo urbanistične arhitekturne zasnove razvoja mesta, ki jih je v sodelovanju z občino in mariborskim zavodom za varstvo kulturne dediščine izdelal arhitekt Uroš Reiter oziroma njegov Studio Perspektiva, ki skuša nadaljevati vpliv Plečnikovega učenca Danila Fürsta na podobo mesta.

Arhitekturna zasnova Kidričevega, ki je začelo nastajati šele z odprtjem tovarne glinice in aluminija po drugi svetovni vojni, po mnenju pripravljavcev projekta izžareva videz sodobnega naselja in ima potencial za nadaljnji razvoj prostora, zato je po njihovem potrebno zamisel nadgraditi v kontekstu obstoječega stanja.

Možnosti širitve naselja tako za bivanjske kot storitvene vsebine je, kot poudarjajo, potrebno iskati izven zavarovanega območja kulturnega spomenika, zato je zaradi obstoječih grajenih struktur in infrastrukture smiselno stanovanjski del naselja širiti na sever in zahod, centralne in storitvene dejavnosti pa na južno stran Kopališke ulice.

»Želja po razvoju in sodoben način življenja narekujejo regeneracijo mesta in iskanje novih rešitev urbanega razvoja. Z inovativnimi ukrepi želimo zasnovati vizijo razvoja mesta Kidričevo za prihodnost, ki bi omogočila visoko kakovost bivanja ter ohranjala simbiozo z naravo. Zelene površine imajo ključno vlogo pri zasnovi mesta,« menijo.

Tako bi Kidričevo izgledalo 

Značaj osrednje avenije naj bi imela glavna cestna povezava, ki vodi iz severne smeri proti tovarniškemu kompleksu in jo je potrebno preoblikovati ter ji dati novo arhitekturno podobo, usklajeno s preteklo in novo urbanistično ureditvijo mesta.

Na južnem predelu, v osrčju mesta, ob aveniji snovalci projekta predlagajo oblikovanje mestnega centra z javnimi programi, od katerih bi najopaznejše mesto imela nova večnadstropna poslovna objekta, ki bi vzpostavljala vrata v pravokotno dominantno smer proti občinski stavbi.

Ob osi v smeri občine bi vzpostavili mestno središče z osrednjim večnamenskim kulturnim objektom, kapelo in večjim osrednjim mestnim trgom, prostor pa bi se nadaljeval z grajeno strukturo vse do degradiranega območja, ki bi ga po predlogi izkoristili kot raziskovalno-pedagoški inkubator mesta, vsebinsko v navezavi na močno industrijo v prostoru.

Prečno na omenjeno novo vzpostavljeno os proti občini bi se na severnem delu razprostirala ozelenjena struktura stare soseske, zgrajene iz kompozicijsko strogo postavljenih blokov arhitekta Danila Fürsta.

Širitev stanovanjskega dela mesta stroka predlaga v severni smeri. Zazidavo bi koncipirali na temeljni geometrijski zasnovi arhitekta Fürsta kot nadaljevanje prvotnega koncepta postavitve objektov v gozd.

Zahodni predel mesta, severno od občine, bi bilo po njihovem smotrno nameniti izgradnji manj goste stanovanjske pozidave s postopnim prehajanjem v zeleni odprti prostor.

Da bi preprečili izgubo zelenih površin, predlagajo ureditev mirujočega prometa pod ravnijo terena, s čimer bi ohranili dragocene odprte površine in zmanjšali izgubo večjih delov mesta, saj je strehe parkirnih površin mogoče nameniti javni rabi in jih ozeleniti.

Zato je del načrtov tudi garažna hiša na severni strani mesta, s katero bi pokrili vse potrebe tamkajšnjih stanovalcev, in večja garažna hiša pod glavnim trgom, ki bi bila namenjena stanovalcem južnega predela, dnevnim migrantom in obiskovalcem, še dodajajo avtorji projekta.

Komentarji (1)

janban (ni preverjeno)

najprej pa morate spremeniti ime mesta, ki se imenuje po klavcu iz 2.svt.vojne.

Starejše novice