Lekarne po Sloveniji se v zadnjih mesecih soočajo s težavami pri dobavi nekaterih antibiotikov. Lekarniška zbornica Slovenije je potrdila, da gre pri tem večinoma za zdravila za otroke.
»Lahko vam potrdimo, da je bila Lekarniška zbornica Slovenije obveščena s strani nekaterih lekarn o moteni preskrbi z nekaterimi antibiotičnimi peroralnimi suspenzijami za otroke,« so pojasnili na lekarniški zbornici.
Do težav pri dobavi naj bi prihajalo predvsem z zdravili Ospamox in Hiconcil, z obema pa se zdravi bakterijske okužbe na različnih delih telesa.
»Informacijo o moteni dobavi so sicer nato potrdili tudi predstavniki veletrgovcev in pristojna institucija za zdravila, to je Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke, ki napovedujejo, da bo pomanjkanje nekaterih zdravil začasno,« so še zapisali pri Lekarniški zbornici Slovenije.
V Lekarni Ptuj manjka tudi več kot petdeset zdravil
S težavo se soočajo tudi v Lekarni Ptuj. Marjetka Korpar, vodja Lekarne Ptuj, je za Ptujinfo pojasnila, da se tudi oni soočajo s pomanjkanjem številnih zdravil. To je sicer opažajo po vsej Evropi, deficitarna pa so številna zdravila.
Korpar je dejala, da v Lekarni Ptuj manjka tudi več kot petdeset zdravil.
V Lekarni Ptuj imajo pomanjkanje predvsem zdravil z železom, določenih antibiotikov, zdravil proti driski, nekaterih pršil za nos s kortikosteroidi, težave so tudi z dobavo zdravil za zdravljenje hujših oblik aken, nekaterih inhalacijskih zdravil za astmo, določenih zdravil z vitamini in nekaterih ampuliranih zdravil.
Dodala je, da so se precej časa borili tudi z mankom ibuprofena, zdravila, ki se je predpisovalo na recept, a je trenutno dobavljivo.
In kako se z mankom spopadajo na Ptuju?
In kaj se zgodi, če zdravila v lekarnah ni? Korpar je pojasnila, da vsakodnevno spremljajo manke zdravil in napovedi zanje ter temu ustrezno povečujejo in dolgoročno načrtujejo zaloge zdravil. Za vsako zdravilo, ki manjka, pa poskušajo sami najti zamenjavo, a v vseh primerih to ni mogoče. Pri nekaterih je za zamenjavo zdravila potreben posvet pri zdravniku, bolnika pa kdaj napotijo tudi v sosednje države.
V ptujskih lekarnah se o možnih alternativah dogovarjajo tudi z zdravniki, drugimi lekarniškimi zavodi in tako lahko v večini primerov pacientom zagotovijo zamenjavo s paralelnim zdravilom.
Pri trenutnem manku zdravil z železom tovrstne možnosti sicer ni, kar pomeni, da mora bolnik včasih tudi po zdravilo v tujino, če je tam dosegljivo.
»Vsekakor poskušamo narediti vse, kar je v naši moči, da bolnik ne ostane brez zdravila in prepuščen sam sebi,« je poudarila vodja Lekarn Ptuj.
V ormoški lekarni težave predvsem z Ospenom
Tud v Lekarni Ormož se soočajo z mankom določenih zdravil. Marko Hanželič, direktor Lekarne Ormož, je za Ptujinfo pojasnil, da se trenutno pojavljajo težave predvsem z dobavo antibiotika Ospen. Ne dobijo ga niti v obliki sirupa, niti v obliki tablet za odrasle.
Težave so tudi z dobavo antibiotika z amoksiciliom, kot sta Hiconcil in Ospamox.
»Za večino deficitarnih zdravil sicer velja, da prekinitve dobave trajajo od nekaj tednov, do nekaj mesecev,« je še dejal Hanželič.
Dodal je, da o manku zdravil redno obveščajo zdravnike v Zdravstvenem domu Ormož, da ne prihaja do težav pri predpisovanju zdravil, ki jih v lekarni ni. Pri tem doda tudi, da imajo zdravniki še zmeraj na razpolago zadostno število drugih antibiotikov, ki so dobavljivi.
In kako rešujejo težave z mankom?
Trenutne težave rešujejo na več načinov. V ormoški lekarni so pojasnili, da so pri antibiotikih in zdravilih za psihiatrične bolnike, ki jih predpisujejo v Psihiatrični bolnišnici Ormož, že pred časom povečali zaloge in so se tako izognili težavam v obdobjih, ko določeno zdravilo ni dobavljivo.
Pri antibiotikih pa lahko manjkajoče jakosti ali farmacevtske oblike nadomestijo z oblikami, ki so podobne. Tako nudijo možnost, da se tablete na primer delijo na polovico, za otroke pa lahko iz tablet pripravijo tudi praške.
»Trenutna situacija v začetku marca je bistveno boljša, kot je bila pred mesecem dni, ko so manjkala tudi nekatera zdravila proti epilepsiji in kortikosteroidi za nazalno uporabo,« je še dodal Hanželič.