»V letu 2023 je bila sklicana samo ena seja varnostnega sosveta. Vendar to ne pomeni, da se varnostna problematika ni obravnavala. Vsak od deležnikov je v letu 2023 opravil zadane naloge,« so na današnji seji varnostnega sosveta opozorili na Mestni občini Ptuj.
Na današnji seji so predstavili izvedbo vsebinskega plana za letošnje leto:
- skozi celo leto bodo obravnavali aktualne varnostne problematike,
- marca načrtujejo predstavitev informacij o varnostnih pojavih na območju Mestne občine Ptuj,
- junija sprejem varnostnih ukrepov ob zaključku šolskega leta, zagotavljanje varnosti v počitniškem času in pripravo na novo šolsko leto,
- novembra pa zagotavljanje varnosti v času decembrskih praznikov.
Varnostni sosvet se zaveda, da nima takšnih pristojnosti kot policija ali mestno redarstvo, zato želi toliko bolj močno delovati na preventivnem področju.
Policija o varnostnih tveganjih na Ptujskem
V lanskem letu so ptujski policisti povprečno obravnavali več kaznivih dejanj kot v letu 2022, ampak je bila preiskanost teh nadpovprečno visoka.
Dejali so, da so varnostne razmere stabilne in ugodne, največ je bilo kršitev zakona o varstvu javnega reda in miru ter zakona o pravilih cestnega prometa.
V letu 2023 ni bilo na Ptujskem nobene nesreče s smrtnim izidom. Organizirali so dve iskalni akciji. Po njihovih besedah je bilo sodelovanje z vsemi, ki sodelujejo s policisti pri zagotavljanju visoke stopnje varnosti in s samim varnostnim sosvetom odlično.
Z vidika mladih
Projekt Instapomoč je namenjen ozaveščanju pomembnosti skrbi za duševno zdravje, mladim ponuja možnost brezplačnih individualnih svetovanj, svetovalke pa izvajajo kratka svetovanja na različne načine, bodisi osebno, preko videopovezave, ali telefonskega klica.
Lani so izvedli 93 svetovanj, povprečna starost klienta pa je bila 22 let. Svetovalke poročajo, da so se mladi na svetovalnico obračali z vse globljimi težavami v duševnem zdravju, v ospredju so anksiozne simptomatike.
Drugi projekt nosi ime TRIALOG. Deluje od junija 2022 in gre za prepotrebno platformo, ki je nastala v pocovidnem času in njen namen je prav tako pomoč mladim, ki se soočajo z duševnimi težavami. Do konca lanskega leta je platformo obiskalo že skoraj 6000 individualnih obiskovalcev, najbolj obiskane pa so strani »Kam po pomoč« in »Tehnike sproščanja«.
Po drugi strani pa se je preko ostalih kanalov, kot so delavnice, usposabljanja, spletne platforme, v ta projekt vključilo že skoraj 19.000 oseb.
Ste vedeli?
Varnostni sosvet Mestne občine Ptuj je bil ustanovljen leta 2003 kot projekt partnerskega sodelovanja policijske postaje in organov lokalne skupnosti, na področjih, ki se nanašajo na izboljšanje varnosti.
Varnostni sosvet vodi županja Nuška Gajšek, funkcija člana varnostnega sosveta je častna. Člani sosveta so predstavniki policije, mestne uprave, medobčinskega redarstva, četrtnih skupnosti in predstavniki tistih organov, služb, organizacij in društev, ki lahko prispevajo k večji varnosti v občini. Člani so imenovani za mandat 2022 - 2026.