Smrad na Ptuju je včasih tako neznosen, da so občani pred časom ustanovili novo Civilno iniciativo za Ptuj brez smradu. Preverili smo, kakšne načrte in zahteve imajo v skupini.

Prejšnji mesec je na Ptuju nastala Civilna iniciativa za Ptuj brez smradu. Za zdaj deluje le kot Facebook javna skupina z okoli 180 člani, a bo svojo dejavnost - kot kaže - razširila.

Ustanovitelj Civilne iniciative za Ptuj brez smradu Matjaž Gerl je poudaril, da se najstarejše slovensko mesto že desetletja utaplja v smradu: »Leta 2020 pa se je obremenitev s smradom v mestu le še povečala.« Zato je predlagal ustanovitev civilne iniciative.

Cilji Civilne iniciative za Ptuj brez smradu:

- poskrbeti za identifikacijo vseh virov zasmrajevanja mesta Ptuj,

- kot skupina občanov pritisniti na občinsko oblast, da ta končno nekaj ukrene na to temo,

- kot skupina odločno pritisniti na dobavitelje smradu, da prilagodijo svoje obratovanje dejstvu, da dejavnost opravljajo v urbanem okolju, ki se obenem želi tudi turistično razvijati.

Perutnina Ptuj ni edina ...

Ptujčan Matjaž Gerl je povedal: »Glede na trenutne razmere nismo imeli nobenih srečanj v živo. Nima pa to nobene ambicije prerasti v neko gibanje, karkoli političnega. Tudi sebe ne vidim v vlogi vodje, temveč bolj kot spodbujevalca razprave na to temo.«

Okoljskega inšpektora so sicer poklicali, a podlage za ukrepanje ta nima, je razkril pobudnik iniciative: »V tem trenutku se zanašamo na civilnodružbeni pritisk. Naš namen ni škoditi nikomur. Perutnino Ptuj vsi cenimo in spoštujemo, bi pa radi z njimi prišli do točke, da priznamo, da problem obstaja. Da razmislimo, kaj se da storiti, da ga zmanjšamo. Nismo torej neki revolucionarji.«

Meni, da je Perutnina Ptuj največja proizvajalka smradu na Ptuju, a nikakor ne edina: »Na Ptuju imamo še nekaj drugih točk, ki so občasno tudi problematične: čistilna naprava, deponija v Gajkah, kadavri pri Kmetijsko-gozdarskem zavodu Ptuj in tako dalje.«

V civilni inicativi za začetek predlagajo družbeno-prostovoljsko akcijo popisovanja smradu in njegovih virov. K sodelovanju vabijo na svoji Facebook strani.

V Perutnini Ptuj so odprti za konstruktiven dialog

V Perutnini Ptuj so dejali, da je ustanovitev civilne iniciative pravica občanov: »Če se zavzemajo za določene spremembe, ki bodo izboljšale dobrobit vseh vpletenih in širše družbe, so takšne iniciative pozitivne.«

Poudarili so, da so se pripravljeni pogovarjati z vsemi deležniki družbe in zainteresiranimi javnostmi: »Našemu podjetju je v interesu, da delujemo odgovorno in zavzeto s čim manjšimi vplivi na okolje. Civilna iniciativa se na nas še ni obrnila, seveda pa smo odprti za konstruktiven dialog

Zamenjali so biofilter, zgradili bodo novo čistilno napravo za odpadne vode

V ptujskem perutninskem gigantu so zagotovili, da svoj vpliv na okolje omejujejo z raznimi aktivnostmi: »Vse naše proizvodne postopke načrtujemo in izvajamo v skladu s sistemskimi postopki in delovnimi navodili, ki jih imamo definirane v sistemu za ravnanje z okoljem in so v skladu z mednarodnimi standardi ravnanja z okoljem. Naše delovanje redno preverjamo tudi z internimi in zunanjimi presojami.«

V Perutnini Ptuj so razkrili: »V tovarni proteinskih koncentratov, kjer ravnokar izvajamo posodobitev tehnoloških postopkov, smo dve leti nazaj zamenjali biofilter, skozi katerega, poleg bioreaktorja, vodimo zrak iz obrata ob koncu proizvodnega procesa.«

V prihodnjem bodo nadaljevali z izvajanjem načrtovanih projektov. Eden ključnih, katerega izvedbo so pričeli že letos, je izgradnja nove lastne čistilne naprave za odpadne vode na Ptuju.

Inšpektorji podlage za ukrepanje nimajo

Na ministrstvu za okolje in prostor so pojasnili, da direktive Evropske unije, ki bi obravnavala izključno obvladovanje obremenjenosti zunanjega zraka z neprijetnim vonjem, ni: »Deloma obremenjenost zunanjega zraka z neprijetnim vonjem ureja direktiva o industrijskih emisiijah.« Smrad posredno urejajo tudi nekateri drugi predpisi.

Dodali so: »Pristojni inšpektor ukrepa v primeru, da ugotovi kršitev določil veljavnih predpisov, ki urejajo določeno področje oziroma če ugotovi, da naprava ne obratuje v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem. To pa nima določil o omejitvah širjenja neprijetnih vonja, zato inšpektor nima podlage, po kateri bi ocenjeval kršitev zaradi širjenja neprijetnih vonjav iz objekta in izrekal ukrepe.«

Zadnji nadzor v Perutnini Ptuj so inšpektorji izvedli leta 2018 in ugotovili, da podjetje izvaja ukrepe za zmanjšanje emisij snovi v zrak po veljavnem okoljevarstvenem dovoljenju.

Na okoljskem ministrstvu so lani v sodelovanju z Veterinarsko fakulteto Univerze v Ljubljani izdelali strokovne podlage za vzpostavitev sistema za obvladovanje obremenjenosti zunanjega zraka z neprijetnim vonjem. V letošnjem letu načrtujejo pripravo spremembe v predpisih, ki bodo dopolnile obstoječo normativno ureditev emisij vonja.

Komentarji (3)

Mičan (ni preverjeno)

Pečen pišek pa diši vsem...

ptujčanka (ni preverjeno)

, prav tako tudi lepo zapečena pečenka !

In reply to by Mičan (ni preverjeno)

Bojan (ni preverjeno)

Do 2009 leta pa še dve leti kasneje se je za smrad na Ptuju krivilo Prašičerejo, čeprav je v mestu smrdelo takrat vse drugo. Prašiči so prismrdeli na Ptuj izredno redko.

Starejše novice