Bukovniško jezero spada med najbolj prepoznavne turistične bisere Pomurja, a je že nekaj let nekoliko zanemarjeno.
Poročali smo, da so se leta 2021 na občini Dobrovnik odločili, da jezero izpraznijo in začnejo obnovitvena dela.
Povečali so izpustno cev na izpustnem objektu, uredili podest z ograjo in montažo zapornice za nadzor nad gladino jezera.
Osnovni namen je bila sanacija nasipa, saj so želeli zagotoviti varnost naselja pred morebitnim porušenjem nasipa in poplavljanjem naselja Dobrovnik.
»Stališče občine je, da se žal zaradi te papirologije in iskanja lokacije, kamor bi se vozil mulj, jezero zalije«
V drugi fazi je bila predvidena odstranitev naplavin oziroma mulja po celotni površini, a so datum odstranjevanja večkrat prestavili.
Od začetka del je minilo že več let, Marjan Kardinar, župan občine Dobrovnik, pa je za Sobotainfo nedavno pojasnil, da so v teku postopki za pridobitev dokumentacij.
»Stališče občine je, da se žal zaradi te papirologije in iskanja lokacije, kamor bi se vozil mulj, jezero zalije in se pozimi ponovno izprazni.
Nato se odstrani mulj iz jezera, uredi jezero in razkuži, tako kot se mora,« je povedal.
Je mulj mogoče navoziti na kmetijska zemljišča?
Sanacija jezera je sicer v pristojnosti direkcije za vode. Iz direkcije so za Sobotainfo pojasnili, da se trenutno izvajajo laboratorijske preiskave mulja iz Bukovniškega jezera.
»Po rezultatih preiskav bo znano, ali je plavje v jezero mogoče vgraditi na kmetijska zemljišča. Če bo to možno, bo pred odvozom plavja iz jezera potrebno pridobiti vsa ustrezna upravna in ostala dovoljenja.
Časovnice zaradi aktivnosti, ki so trenutno v teku, še ni mogoče določiti, saj bodo šele analize pokazale, kakšni bodo lahko nadaljnji koraki ter kakšna bo finančna vrednost ukrepov,« so dodali.