Foto: Tim Vengust
S septembrom spremembe na področju avtobusnih prevozov učencev in dijakov. Ptujski dijaki imajo več težav kot osnovnošolci.

S prvim septembrom so nastopile spremembe na področju avtobusnih prevozov učencev in dijakov.

Poročali smo, kako so spremembe vplivale na otroke ptujskih osnovnih šol in kaj se dogaja na terenu, na današnji 1. redni seji Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj pa so izpostavili tudi težave ptujskih dijakov.

Predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ptuj Franc Kozel je ob tem poudaril, da gre za težave, s katerimi se po uvedenih spremembah srečujejo učenci in dijaki celotne Slovenije.

Pri prevozih osnovnošolcev večjih težav ni

Damijan Plajnšek iz Mestne občine Ptuj je povedal, da so konec meseca prejeli povzetke vseh zaznanih težav ptujskih osnovnih šol, da ne bi česa spregledali.

»Splošna ocena je, da večjih težav ni, razen z linijo Integriranega javnega potniškega prometa iz smeri Kicar - Osnovna šola Ljudski vrt,« je povedal Plajnšek.

Naslednji teden bo prišlo do manjših zamikov voznih redov, prilagodili bodo kakšno uro odvoza iz posameznih šol, v kolikor bo to mogoče in nato bodo odpravljene še zagate okoli označb in imen avtobusnih postajališč. Ta se bodo poenotila, da ne bo prihajalo do zmešnjav.

Nekatera avtobusna postajališča bodo preimenovali, kasneje pa bodo spreminjali tudi nazive postajališč Integriranega javnega potniškega prometa.

Kar se tiče Posebnega linijskega prevoza je bila potrebna manjša prilagoditev pri Osnovni šoli Olge Meglič in Osnovni šoli Ljudski vrt, kar pa je zdaj urejeno.

Vozovnice Integriranega javnega potniškega prometa bodo ptujske osnovne šole dobile danes ali jutri. 205 otrok uporablja medkrajevni javni potniški promet.

Sestanek z Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa

Sestanek z Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa bo naslednji teden na Ptuju, je dejal Plajnšek.

Dogovarjali se bodo o težavah v povezavi z linijo Kicar - Osnovna šola Ljudski vrt in omenili vse druge pereče točke ter upajo na dogovor.

Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa je sicer ob uvedbi sprememb dejala, da se z ravnatelji ne bodo pogovarjali in dogovarjali, ampak po težavah, ki so prisotne ne območju celotne Slovenije, se morajo.

Avtobusni prevozi dijakov v šolo in domov

Z avtobusnimi prevozi v šolo in domov imajo dijaki trenutno še več težav, kot osnovnošolci.

Plajnšek je razložil: »Mi smo mestni promet vzpostavili na način, da smo zagotovili zakonske obveze za prevoze osnovnošolskih, torej šoloobveznih otrok, ne pa tudi za dijake. Za dijake, študente, upokojence in vse druge skupine bi naj poskrbela država v okviru svojih mrež javnega potniškega prometa.

Vožnje mestnega prometa torej niso prilagojene potrebam dijakov.«

Direktor Šolskega centra Ptuj Oton Mlakar je dejal, da so nepravilnosti ugotovili že prvi dan novega šolskega leta. Naredili so analizo in opazili težave z avtobusnimi prevozi v vse smeri.

Avtobusne prevoze za pot v šolo in domov uporablja veliko število dijakov.

Šolski center Ptuj trenutno obiskuje 1600 dijakov, s težavami pa se najbrž srečujejo tudi na Gimnaziji Ptuj.

Njihova prioritetna naloga je bila odpraviti težave Grajenščaka, Destrnika in Ormoža. Zgodilo se je, da je bil pouk onemogočen, saj dijaki na Grajenščaku nimajo linij, ki bi jih potrebovali, da bi jih pripeljale k pouku.

Ta zadeva je zdaj urejena, je povedal Mlakar.

Nato so analizo ponovili in ugotovili, da sta rešeni samo dve zadevi iz štiri strani dolgega dopisa, ki so ga posredovali na Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa, zato so se direktorji šolskih centrov po Sloveniji odločili, da se združijo in podajo skupno pritožbo.

Predstavnik sedmih direktorjev šolskih centrov je direktor Šolskega centra Novo mesto Matej Forjan.

»Mi imamo polovico populacije poklicnega in strokovnega izobraževanja Slovenije. Če tega ne bodo upoštevali, potem pa ne vem,« je dodal Mlakar, ki si želi, da bi dosegel sestanek z družbo na Ptuju.

Tukaj bi lahko preverili stanje na terenu in morda lažje našli rešitev za vse težave, kot pa zdaj, ko odločevalci sedijo v oddaljeni Postojni in ne poznajo lokalne situacije.

Tako Mlakar kot Plajnšek sta opozorila, da pri odločevanju dialoga ni bilo: »To je nekdo naredil na pamet. Nihče ni vprašal ne srednjih in ne osnovnih šol, urnikov sploh niso upoštevali.«

Tudi v Ormožu je specifična situacija, saj dijaki iz okoliških vasi prihajajo v Ormož in od tam potem več nimajo povezave do Ptuja in naprej do Maribora.

Veliko število dijakov je šlo na vlak, kjer pa naj za vse ne bi bilo dovolj prostora. Kakšna bo rešitev omenjenih težav, še ni znano.

Starejše novice