Slika je simbolična.
Bosta velika madžarska prevzema padla v vodo?

Zatika se pri dveh velikih madžarskih prevzemih, in sicer banke Nova KBM in trgovca z gorivi OMV. Časnik Finance poroča, da ne banka OTP za skupino Nova KBM ne MOL za naftnega trgovca OMV še nista prejela dovoljenje regulatorjev. 

Pogodbi o prodaji sta bili sicer podpisani lani, oba pa prodajajo zasebni lastniki.

Madžarska banka OTP zamudila že dva časovna mejnika 

Maja 2021 Madžarska OTP Bank je podpisala pogodbo o nakupu 100-odstotnega deleža Nove KBM. Ta je trenutno v 80-odstotni lasti ameriškega sklada Apollo in 20-odstotni lasti Evropske banke za obnovo in razvoj. Kupnina naj bi znašala okoli milijardo evrov. 

Banka, ki je v lasti najbogatejšega Madžara, se krepi, pokupila je vse njihove banke v regiji. Lastnik Sandor Csanyi je med drugim tudi predsednik madžarske nogometne zveze. 

Leta 2020 je OTP Bank za nekaj več kot 300 milijonov evrov kupila SKB.

Po neuradnih informacijah časnik Finance so Madžari zamudili že dva od treh časovnih mejnikov za pridobitev dovoljenj, ki so določeni v pogodbi o prodaji. 

Naslednji rok je septembra. Odprto torej ostaja vprašanje, ali bo prodaja uspela, ali si bodo v Apollu premislili, ustavili postopek in začeli Novo KBM prodajati znova.

Bruselj zamrznil odločitev o madžarskem prevzemu OMV črpalk

Iz madžarskega naftnega giganta so junija sporočili, da je skupina MOL z avstrijsko družbo OMV Downsteam GmbH podpisala dogovor o nakupu 92,25 odstotkov poslovnega deleža v družbi OMV Slovenija. Kupnina je znašala 301 milijon evrov.

Evropska komisija je junija letos sprožila poglobljeno preiskavo posla, s katerim bi madžarska energetska skupina MOL prišla do mreže bencinskih servisov drugega največjega ponudnika pogonskih goriv v Sloveniji.

Skrbi jo namreč, da bi prevzem močno zmanjšal konkurenco v maloprodaji pogonskih goriv. 

Kot smo že poročali, je postopek odločanja o poslu zdaj do nadaljnjega prekinjen. Evropska komisija je namreč do nadaljnjega zamrznila poglobljeno preiskavo MOL prevzema mreže bencinskih servisov OMV Slovenija.

To so v Bruslju storili potem, ko od madžarskega MOL v določenem roku niso prejeli zahtevanih informacij.

Kot so pojasnili, morajo stranke v postopku skladno s postavljenimi roki komisiji pravočasno posredovati zahtevane informacije. Ko jih posredujejo, bo komisija ponovno 'zagnala uro', temu ustrezno pa prilagodila tudi končni rok za odločitev.

Starejše novice