Zadnja večja investicija podjetja sega v leto 2018, ko so izgradili lasten proizvodni obrat v Ormožu, ki velja za enega najsodobnejših v Sloveniji za proizvodnjo montažnih hiš.
Pred dnevi so položili temeljni kamen za lasten lesnopredelovalni center Žiher Les, ki jim bo omogočal samooskrbo s slovenskim lesom.
Z datumom počastili tudi Alojza Žihra
Temeljni kamen za lesno predelovalni center so položili v petek, 12. maja, datum pa so izbrali tudi v čast ustanovitelju Alojzu Žihru, ki je v teh dneh dopolnil okroglih sedemdeset.
In zakaj so se odločili za lastni lesno predelovalni center? Za Ptujinfo so pojasnili, da proizvodnja in montaža Žiher hiš vsako leto narašča. Dobava materialov je bila v letu 2021 izjemno otežena in obremenjena, povpraševanje pa je ostalo visoko.
V tem trenutku so spoznali, da je investicija v lastni lesno predelovalni center nujen korak v razvoju podjetja.
»Dolgoročni cilj podjetja je porabiti celotno lastno proizvodnjo konstrukcijskega lesa za izdelavo proizvodnje Žiher hiš ter hkrati še dodatno povečati proizvodnjo montažnih hiš,« so pojasnili v podjetju ter dodali, da ne želijo biti v celoti več odvisno od zunanjih dobaviteljev.
V samem bistvu so želeli dati slovenskemu lesu dodano vrednost preko lastne obdelave, uspešno uvesti nov proizvod z namenom samooskrbe in dvigniti nivo kakovosti, obenem pa zagotoviti cenovno ugodnejši in okolju prijaznejši proizvod.
Kako bo novi center opremljen?
Žiher Les, novi lesno proizvodni center, predstavlja pomemben korak k trajnostni lesni industriji.
Proizvajali bodo lesne nosilce, ki izpolnjujejo najvišje standarde trdnosti, vzdržljivosti in estetike.
Nameravajo uporabljati tudi najnovejše tehnike obdelave lesa, ki omogočajo izkoriščanje vseh prednosti lesa kot obnovljivega naravnega vira.
Temeljni namen obravnavane investicije je postavitev novega lesno predelovalnega centras pripadajočo tehnološko opremo za predelavo lesenih hlodov ter izdelavo KVH in BSH lepljenih nosilcev. To pomeni diverzifikacijo obstoječe proizvodne hale, postavitev novega objekta, nakup potrebne opreme ter digitalizacijo celotnega procesa.
V okviru projekta bo tako izvedena tudi vzpostavitev celovitega modela digitalizacije poslovanja.
Investicija je vredna dobrih 3,5 milijonov evrov. Projekt bo delno sofinanciran iz Evropske unije in evropskega sklada za regionalni razvoj.
Prav tako so posebno ponosni na dejstvo, da so uspeli na javnem razpisu za spodbujanje večje predelave lesa za hitrejši prehod v podnebno nevtralno družbo.
Območje bo pridobilo tudi nekaj delovnih mest
Ob zagonu pa Žihrovi načrtujejo tudi ustvarjanje dodatnih delovnih mest. Iskali bodo kvalificirane delavce, ki bodo lahko izkoristili potencial nove opreme in napredne tehnologije.
»Naš cilj je ustvariti kakovostna delovna mesta in prispevati k gospodarskemu razvoju lokalne skupnosti. S tem bomo spodbujali tudi lokalno gospodarstvo in zagotavljali trajnostno zaposlovanje v lesni industriji,« so nadaljevali.
Ob zagonu obrata bodo nekaj delovnih mest prerazporedili iz obstoječih obratov in hkrati razpisali nova delovna mesta, v začetku vsaj 16, kasneje pa še več. Delovna mesta bodo odprli na področju obrata, uprave in montažnih hiš.