Elektromotorje vse pogosteje uporabljamo v vsakodnevnem življenju, kot recimo vožnja z električnim avtom, kolesom, skirojem, kot tudi ob vsakodnevnih opravilih v kuhinji – uporaba mikserja, salamoreznice, ali večerni/jutranji uporabi električne zobne ščetke.
Vsak domači mojster kdaj uporablja ročno orodje, kot so na primer Vrtalnik, udarno kladivo ali kotni brusilnik, kateri brez elektromotorja ne bi mogli delovati.
Mi pa se bomo v tem prispevku posvetili vrsti elektromotorjev, ki so pri domači uporabi manjkrat prisotni, zelo veliko pa so uporabljeni v industriji.
To so asinhroni elektromotorji na izmenični tok, ki je lahko napajan z eno fazo (230 vatov) ali tremi fazami (400 vatov). Le te uporabljamo sicer tudi pri domači uporabi, kot npr. za pogon vseh vrst vodnih črpalk, dvižnih vrat garaže, pogon krožnih žag za drva, in podobno.
Da vaš elektromotor deluje čim dlje časa, je potrebno upoštevati kar nekaj dejavnikov, tako iz vidika pravilne uporabe naprave, ustrezno načrtovanje naprave in montažo (montaža same naprave in tudi ustrezen elektro priklop), kot tudi redno servisiranje naprave.
Pa poglejmo nekaj konkretnih nasvetov, kaj lahko storite, da bi vaša naprave delovala čim dlje.
Ustrezni elektro priklop
Da naprave deluje optimalno ter hkrati minimiziramo možnosti okvare, je priporočljivo, da vam napravo priklopi za to usposobljena oseba.
Potrebno pa je upoštevati sledeče:
- Izberemo primeren presek kabla za napajanje naprave,
- montaža ustrezne motorske zaščite (tokovna zaščita),
- uporaba kvalitetnega krmilnega elementa za zagon (stikalo, kontaktor, in podobno),
- vse komponente naj bodo zaprte v zatesnjeni elektro omarici/dozi, tako da prah in umazanija ne moreta do le teh.
Servis naprave
Kako pogosto delamo servis elektromotorja je zelo odvisno od pogojev delovanja naprave. Vsekakor pa je bolj pomembno od tega, na koliko časa se dela servis, pomembno to, na koliko delovnih ur se dela servis.
Kaj je priporočeno storiti ob servisu:
- Menjava obrabljivih mehanskih delov (ležaji, tesnila),
- električne meritve navitja,
- čiščenje električnega navitja (v primeru, da je v motor prišla umazanija),
- sušenje in impregnacija električnega navitja (v primeru prisotnosti vlage v notranjosti naprave in tudi ob drugih nepravilnostih navitja),
- čiščenje zunanjosti (v primeru da ima motor debelejšo plast umazanije), da elektromotor bolje odvaja toploto,
- preveriti priklope izhodnih žic elektromotorja na priključni plošči, ki jih po potrebi privijačimo,
- očistiti ventilator za hlajenje elektromotorja (v kolikor je le ta umazan), ter preveriti, da je le ta cel (pogosto se lopatice ventilatorja med delovanjem polomijo in hlajenje posledično ni optimalno),
- meritve delovnega kondenzatorja (v primeru enofaznega elektromtorja), in menjava le tega, v kolikor moč bistveno odstopa od nazivne moči.
Ustrezna uporaba elektromotorja
V kolikor se ti dejavniki upoštevajo, lahko tako podaljšamo življenjsko dobo elektromotorja, kot tudi podaljšamo intervalni čas med servisi.
Nekaj nasvetov:
- Redno čiščenje ohišja elektromotorja (v kolikor je naprava izpostavljena prašnim delcem), da je odvajanje temperature optimalno,
- naprava mora biti čim manjkrat preobremenjena,
- naprava ne sme biti izpostavljena vodi/vlagi in po možnosti tudi čim manj prašnim delcem.
Ob upoštevanju zgoraj navedenih dejavnikov smo prepričani, da bo vaš elektromotor dobro služil svojemu namenu. V kolikor pa vam vendarle ponagaja, pa naj bo to čim manjkrat.