V svetu, kjer se zdravje in dobrobit skupnosti postavljata v ospredje, je vsak korak k izboljšanju javnega zdravja ključnega pomena.
V tem duhu Nacionalni inštitut za javno zdravje že vrsto let izvaja projekt imenovan Zdravje v občini.
Gre za projekt, ki temelji na najnovejših znanstvenih spoznanjih in analizah, s katerimi si prizadeva zagotoviti celostno obravnavo zdravja prebivalcev na ravni Slovenije, statističnih regij, upravnih enot in občin.
Nedavno posodobljeni podatki, ki jih je predstavil Nacionalni inštitut za javno zdravje, razkrivajo najnovejše informacije o stanju zdravja v Sloveniji, pri čemer se osredotočajo na statistične podatke iz leta 2022.
Ti podatki so ključnega pomena za razumevanje trenutnega stanja in za identifikacijo trendov na področju zdravja prebivalcev.
Slovensko prebivalstvo se je postaralo
Pregled podatkov Nacionalnega inštituta za javno zdravje kaže, da nas je bilo na ravni države v letu 2022 nekoliko več, prirast prebivalstva se je namreč iz -0,9 povzpel na 4,64, prav tako pa smo postali še malo starejši, bolj izobraženi in delovno aktivnejši.
Ob tem smo nekoliko shujšali, bili več bolniško odsotni, povprečna bolniška odsotnost je znašala 21,65 dni, prav tako pa smo se več posluževali pomoči na domu. Inštitut izpostavlja, da smo ponovno tudi zabeležili zmanjšan vpliv alkohola na naše zdravje.
»Na splošno je bilo kazalnikov, ki so se izboljšali, več kot tistih, ki so se poslabšali,« poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
V prometu bolj varni, zmanjšala se je tudi umrljivost
Kot prvo lahko omenimo, da so stopnje novih primerov raka v letu 2022 nekoliko padle, predvsem na račun raka želodca ter raka debelega črevesa in danke.
Beležimo tudi manj primerov hospitalizacij zaradi možganskih (za 2,7 odstotka) in srčnih kapi (za 3,2 odstotka). Za 2,5 odstotka je manj zlomov kolka pri starejših osebah, nekoliko pa se je zmanjšalo tudi število prejemnikov zdravil zaradi sladkorne bolezni (za en odstotek).
Nacionalni inštitut za javno zdravje prav tako poudarja, da se je povečala tudi varnost v cestnem prometu. Po njihovih pojasnilih namreč že osmo leto zapored beležimo pozitivni trend zmanjševanja stopnje poškodovanih v transportnih nezgodah, ki se je v letu 2022 izboljšala za dodatnih šest odstotkov.
Prav tako se je tudi za pol odstotka zmanjšal delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji, enako ugodno se zmanjšujejo tudi bolezni, neposredno pripisljive alkoholu.
Ne nazadnje lahko izpostavimo tudi, da se je v letu 2022, po presežni umrljivosti zaradi covida-19 v prejšnjih letih, zmanjšala umrljivost prebivalcev.
Bolniška odsotnost iz leta v leto narašča
Kljub temu pa nekateri kazalniki kažejo na slabše zdravje Slovencev. V devetletnem trendu namreč na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opažajo stalno naraščanje bolniške odsotnosti, ki je v letu 2022 ponovno narasla za skoraj 12 odstotkov.
Tako se je število dni nezmožnosti za delo na zaposlenega v primerjavi z letom 2016, ko so prvič objavili kazalnike na ravni občin, v povprečju zvišalo s 13 na 22 dni.
Zaradi tega je bila bolniška odsotnost v letu 2022 v 134 občinah nad slovenskim povprečjem, v letu 2021 je bilo takšnih 127 občin, pri čemer se je stanje poslabšalo v kar 175 občinah.
Ne nazadnje na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje izpostavljajo še slabše mentalno zdravje. Po večletnem pozitivnem trendu zmanjševanja prejemnikov zdravil zaradi duševnih težav smo namreč v letu 2022 ponovno zabeležili rahel porast, in sicer za 0,3 odstotka.
Komentarji (2)
kriva je golobja gripa in fajonka !
In reply to Bolniška odsotnost z dela… by LATEJ MAHOVNIK (ni preverjeno)
Bolniška odsotnost z dela raste premo sorazmerno z zapraševanjem neba. Nehče pač to dopušča...