Nove pojavne oblike nasilja so povezane tudi z razvojem tehnologije, že leta 2016 pa so na posvetu na to temo, ki ga je organiziral zavod za šolstvo, poudarili, da vsi dosežki in rezultati prihajajo z nekim faznim zamikom, zato je treba v izobraževanje vlagati, da ne bi čez deset let zabeležili obrata v drugo smer.
Se nam dogaja ravno to?
Nasilje v porastu
Te dni Slovenijo pretresa nasilje med mladoletnicami v Celju, ki ga je ostro obsodila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.
V raziskavi med učenci zadnjega triletja iz leta 2019, ki je zajela nekaj več kot 4500 učencev in učenk iz 70 šol, je 89 odstotkov vprašanih potrdilo tradicionalno medvrstniško nasilje vseh oblik - verbalno, fizično in odnosno.
Medvrstniško nasilje ni novost, vendar pa statistika kaže, da ima inšpektorat za šolstvo vse več dela s prijavami domnevnih primerov nasilja v šolah.
Zgodovina nasilja
Tako je leta 2018 odmeval primer ene od ljubljanskih osnovnih šol, na kateri so se že dlje časa soočali z nasilnim učencev, mediji pa so izpostavili imena in funkcije staršev tega otroka.
Istega leta je bil precejšnje medijske pozornosti deležen primer medvrstniškega nasilja, ko sta se pred trgovino v Murski Soboti stepli dve skupini mladoletnikov. Dve osebi sta dobili vbodnine v spodnje okončine, policija pa je ovadila dva mladoletnika.
Leta 2020 sta se pred eno od velenjskih osnovnih šol sporekla mladoletnika, pri čemer je eden izvlekel nož in drugega dvakrat zabodel in ga lažje poškodoval. Tudi njega je policija kazensko ovadila.
Prav tako je leta 2020 prišlo do medvrstniškega nasilja tudi v Mariboru, ko je mesto pretresel pretep dijakov Tehniškega šolskega centra Maribor, v katerem so dijaki pretepli učenca, ki naj bi potreboval učno pomoč. O incidentu, ki se je zgodil na glavni avtobusni postaji, je bil obveščen ravnatelj šole, primer pa je preiskovala tudi policija.
V lanskem letu pa je odmeval skupinski napad na osnovnošolca na območju Policijske postaje Ljubljana Bežigrad – pet najstnikov je napadlo 13-letnega fanta, posnetek pa objavila na spletu. Policisti so po prijavi medvrstniškega nasilja kaznivega dejanja nasilništva osumili štiri mladoletnike.
Enako izpostavljena spola
Medvrstniško nasilje ni omejeno na določen kraj, ampak se lahko pojavi povsod. Dekleta in fantje so enako izpostavljeni ustrahovanju, vendar so dekleta pogosteje žrtve psiholoških oblik ustrahovanja, fantje pa so bolj izpostavljeni fizičnemu nasilju in grožnjam.
V raziskavi med učenci zadnjega triletja iz leta 2019, ki je zajela nekaj več kot 4500 učencev in učenk iz 70 šol, je 89 odstotkov vprašanih potrdilo tradicionalno medvrstniško nasilje vseh oblik - verbalno, fizično in odnosno.
43 odstotkov mladih pa je poročalo, da so vsaj enkrat doživeli eno od oblik spletnega nasilja, približno tretjina pa, da so sami vsaj enkrat izvajali tovrstno nasilje.
Okoli četrtina jih je imela izkušnje s tem, da so jih žalili preko sporočil ali o njih grdo govorili drugim, najmanj je takih, ki so bili deležni zlorabe njihovih osebnih podatkov ali fotografij.
Hitro in učinkovito
A medvrstniško nasilje je še v porastu, kot sta te dni izjavila tako predsednica republike kot tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina.
Slednji je poudaril, da je v primeru zaznane potencialne ogroženosti mladoletnih in vseh, ki potrebujejo posebno skrb, edina možna reakcija v šolskem okolju hitra in učinkovita reakcija šolskih oblasti in potem po potrebi organov oblasti.