V zadnjih dneh so na Uradu Republike Slovenije za meroslovje prejeli več vprašanj v zvezi z modrim vozilom Opel Astra na ljubljanski in trzinski obvoznici, z vidno belo številčnico na steklu prtljažnega prostora.
V uradu pojasnjujejo, da gre za njihovo službeno vozilo in se uporablja kot vozilo »tarča« v postopkih odobritve tipa merilnikov hitrosti v cestnem prometu.
Vozilo so v tem primeru uporabili za tarčo merilnika hitrosti nove generacije, ki omogoča meritve hitrosti vozil ostalih udeležencev v prometu iz vozila v gibanju.
Zgolj v živo
»Tovrstne meritve se imenujejo meritve iz premične točke, ker je potrebno pri meritvah upoštevati in izmeriti hitrosti vozila, kjer je merilnik hitrosti vgrajen. Slednje pomeni, da moramo v postopku odobritve tipa preskusiti večje število prometnih situacij, kot pri običajnih merilnikih hitrosti, ki so nameščeni fiksno nameščeni v ohišja ob voznih pasovih oziroma nad cestiščem.
Zanimajo nas, kako sistem meri na cestah z dvema ali več pasovi, v urbanih okoljih, v ovinkih, rondojih, tunelih, pod nadvozih ter podobno.«
Slednje preskuse lahko naredijo samo v živo v dejanskem prometu. Obe vozili – vozilo »tarča« in vozilo z »merilnikom« seveda pri tem primeru strogo upoštevata cestno prometne predpise in omejitve hitrosti. Vse meritve pa so narejene z zmanjšanim pragom proženja, da jih lahko zajamemo za dokazovanje ustreznosti merilnika hitrosti.
Uporabljajo ga tudi redarstva
Urad podobne preskuse izvaja že od leta 2021. V juniju letošnjega leta so obstoječi sistem v vozilu »tarča« nadgradili s prikazovalnikom hitrosti, ki omogoča prikazovanje trenutne hitrosti vozila »tarča« preko zadnjega stekla.
Vozilo »tarča« je opremljeno z zmogljivim sistemom za telemetrijo vozil RaceLogic VBOX III, ki lahko izredno natančno določi trenutno hitrost vozila na podlagi Dopplerjevega pojava na GNSS signalu. Sistem za telemetrijo, z zadnjo nadgradnjo, lahko prikazuje tudi trenutno hitrost vozila »tarče«, ki je vidna skozi zadnje steklo našega vozila.
»Prvi sistem za merjenje hitrosti iz premične točke je urad odobril v oktobru 2023 in ga trenutno po naših informacijah uporabljajo v nekaterih občinskih redarstvih.
Glavna prednost sistemov za merjenje hitrosti iz premične točke v primerjavi z na primer obstoječimi sistemi Provida je, da je hitrost posameznega vozila izmerjena v trenutku ne glede na smer gibanja vozila in da ni potrebno zasledovati vozilo z enako hitrostjo na določeni razdalji. Slednje znatno doprinese k prometni varnosti v času meritve hitrosti.«
Meni pa se dozdeva, da "slednje" znatno prispeva k lupljenju voznikov, kar je vseskozi glavni namen. Je pa slišati, da razvijajo tudi sistem za preverjanje, če državljani nosimo čiste gate...